Technologie smart, których używamy w domach, mają swoje źródło w misjach kosmicznych

Można powiedzieć, że wyprawy w kosmos nie są kluczowymi osiągnięciami ludzkości, ponieważ nie wnoszą niczego do naszego życia. W dyskusjach na ten temat pojawia się wiele argumentów przeciwko lotom w kosmos. Przecież programy lotów kosmicznych pochłaniają ogromne fundusze, które mogły by zostać użyte w bardziej pożyteczny sposób. Te programy trwają długo, wymagają wiedzy, szkolenia, specjalistycznego sprzętu.

Zdarzają się również nieudane misje załogowe, które pochłaniają ofiary, a bywa tak, że kosmonauci wracają na ziemie z różnego typu chorobami spowodowanymi długotrwałym przebywaniem w kosmosie. Co dostajemy w zamian? Zdjęcia, nagrania wideo, różnego rodzaju próbki czy wyniki badań i pomiarów. Można więc zadać pytanie: czy warto?

Moim zdaniem warto, ponieważ wiele technologii obecnych dzisiaj w naszym życiu powstało właśnie na potrzeby programów kosmicznych. I tak np. coraz częściej używany w naszych domach odkurzacz bezprzewodowy powstał ze współpracy firmy Balck&Decker z NASA w projekcie Apollo. Dzisiaj jest obecny w wielu domach i zjednuje sobie coraz większe grono zwolenników – właśnie z uwagi na jego mobilność. Już nie musimy przepinać się z przewodami chodząc po całym mieszkaniu korzystając z wygody tego rozwiązania.

smartConnected Wisniowski 900

Okulary z kosmosu

Innym przykładem kosmicznej technologii jest FLASH MIRROR. Jest to technologia która powstała do ochrony obiektywów i teleskopów kosmicznych, a dzisiaj wykorzystywana jest popularnie w okularach przeciwsłonecznych. Rozwiązanie to daje nam po prostu komfort i wygodę w słoneczne dni.

To są przykłady wnoszące do naszego życia wygodę, ale warto tutaj wspomnieć o wykorzystaniu rozwiązań rodem z kosmosu w medycynie. Takim przykładem jest laserowa korekta wzroku. Chyba nikt nie wie, że technologia ta powstała na potrzeby precyzyjnego dokowania statków kosmicznych, a dziś służy człowiekowi poprawiając nasze zdrowie.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych pozytywnych przykładów wpływu programów lotów kosmicznych na przeciętnego Kowalskiego. Tak więc, jeśli słyszymy o programach kosmicznych, to możemy je uważać za bezużyteczne dopóki nie zetkniemy się osobiście z ich pozytywnymi skutkami.

wisniowski smartCONNECTED produkty

Podobnie wygląda sytuacja z inteligentnym domem. Już dzisiaj kilka procent społeczeństwa świadomie korzysta z tych rozwiązań i je sobie chwali. Natomiast stykamy się jeszcze negatywnymi ocenami. Najczęściej spotykamy się z trzema negatywnymi opiniami, że to tylko gadżet, drogie i potencjalnie niebezpieczne rozwiązanie dla domu. Obawiamy się, że włamanie się do naszego smartfona może automatycznie oznaczać włamanie się do domu. Nic jednak bardziej mylnego.

Jeśli mówimy o uruchomieniu przy użyciu aplikacji smartfonowi lampy która stoi metr od nas to faktycznie jest to gadżet. Ale jeśli mamy w domu kilka lub kilkanaście rolet to dzięki aplikacji mogą się one same podnosić i opuszczać o wybranej przez nas porze. Co więcej do tego systemu możemy dołożyć czujniki, dzięki którym nasz dom stanie się bezpieczniejszy. System wykryje niekorzystne warunki pogodowe i zamknie wszystkie rolety chroniąc nasze okna np. przed gradem. Może wykryć również intruza i uruchomić alarm.

inteligentne drzwi creo

W rozwiązaniu smartCONNECTED marki WIŚNIOWSKI komunikacja pomiędzy urządzeniem a centralą odbywa się w sposób bezprzewodowy – dokładnie tak samo jak komunikuje się prom kosmiczny z centrum sterowania lotem. Komunikacja pomiędzy nimi musi być dobrze zaszyfrowana, aby nikt niepowołany nie przejął kontroli nad statkiem.

Komunikacja smartCONNECTED jest równie dobrze zaszyfrowana po to, by użytkownik był bezpieczny. I to właśnie komunikacja bezprzewodowa czyni to rozwiązanie tanim i powszechnym. W przypadku smartCONNECTED niepotrzebne są plany, projekty i kilometry kabli do stworzenia instalacji. Możemy z powodzeniem skorzystać z zalet tego rozwiązania nawet w istniejącym budynku.

aplikacja technologie smart home

Popularność, która nadchodzi

Z inteligentnymi technologiami jest trochę jak z telefonem komórkowym – na początku, w latach 90. był drogi, niedostępny, zarezerwowany włącznie dla wybranych, a dzisiaj statystyki mówią, że częściej mamy w domu smartfon niż szczoteczkę do zębów.

Żyjemy w świecie smart niejednokrotnie o tym nie wiedząc, korzystając na co dzień ze smartfonów, smart TV, smartwatcha czy kamery do ochrony domu. Wierzę, że technologie smart już wkrótce wypełnia nasze życie i my, jako użytkownicy będziemy chętnie i świadomie z nich korzystać.

Na koniec chcę trochę przewrotnie, ale z premedytacja powiedzieć, że idea smartCONNECTED podobnie jak niedawne lądowanie na Marsie jest małym krokiem dla człowieka, ale ogromnym skokiem dla ludzkości.

/Autor: Marcin Szostek, Menedżer Produktu Technologie Inteligentne WIŚNIOWSKI. Na co dzień zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla domów inteligentnych. Promuje rozwiązania, które łączą bramy, okna, drzwi i ogrodzenia WIŚNIOWSKI ideą inteligentnego sterowania – smartCONNECTED, dzięki której nasze życie jest nie tylko bardziej bezpieczne, ale również niebywale komfortowe i ciekawe./

 

Może zainteresuję Cię również...