
Odpowiednio ocieplony budynek to szereg korzyści dla jego mieszkańców, ale również otoczenia i przyszłych pokoleń. Ostatnia dekada była czasem, w którym coraz głośniej mówiło się o potrzebie zmniejszenia emisji szkodliwych dla środowiska związków. Szczególnie tych, których źródłem są źle ogrzewane i niedostatecznie ocieplone domy. Ważnym krokiem w walce o lepsze środowisko naturalne dla nas i dla kolejnych generacji jest decyzja Ministerstwa Środowiska, które postanowiło stworzyć programy dotacji, pożyczek i ulg na termomodernizację budynków mieszkalnych. Kto może z nich skorzystać?
Program Czyste Powietrze i termomodernizacyjna ulga podatkowa to szansa dla wszystkich, którzy planują remont lub budowę domu. Ulgami i dotacjami są objęte zakupy produktów, które w dużym stopniu odpowiadają za właściwą izolację wnętrza budynku. Właściwie ocieplony dom zatrzymuje więcej ciepła w swoim wnętrzu – dzięki temu nie musi być intensywnie ogrzewany, a to daje wymierne korzyści. Zarówno finansowe, jak i społeczne.
Bramy garażowe, okna i drzwi WIŚNIOWSKI dla domów mieszkalnych będzie można więc kupić ze specjalną dotacją lub starać się o odliczenie tych kosztów od dochodu.
Program „Czyste Powietrze” funkcjonuje od września ubiegłego roku. Dzięki niemu właściciele istniejących i nowobudowanych obiektów mogą liczyć na bezzwrotną dotację (od 30 do 90 proc. kosztów inwestycji) lub pożyczkę (do 100 proc. kosztów) na termomodernizację.
W przypadku budynków remontowanych ich właściciele mogą wnioskować o dofinansowanie wymiany okien, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych i okien połaciowych. Ponadto w program wpisuje się zakup nowego kotła, docieplenie budynku i zmiana lub modernizacja instalacji grzewczej.
Właściciele nowych budynków będą mogli natomiast skorzystać z dotacji lub pożyczki na m.in. zakup kotła, pompy ciepła, fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych. Aby uzyskać naprawdę energooszczędny budynek, te elementy należy uzupełnić produktami, które właściwie odizolują ogrzewane wnętrza od chłodnego otoczenia.
Dobrze dobrane brama garażowa, okna i drzwi mogą znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Należy więc szukać rozwiązań dedykowanych do domów energooszczędnych, których współczynniki przenikania ciepła mieszczą się w najbardziej rygorystycznych zakresach. Takie produkty można bez trudu znaleźć w ofercie marki WIŚNIOWSKI. Brama garażowa PRIME czy UniTherm, a także okna (również drzwi balkonowe) i wysokiej klasy drzwi zewnętrzne gwarantują zatrzymanie ciepła we wnętrzu domu.
Warto pomyśleć również o gorących miesiącach roku. Dobrze zaprojektowane bramy garażowe, okna i drzwi zapewniają także ochronę przed wysokimi temperaturami i mocnymi promieniami słońca. To pożądana cecha – dzięki niej rzadziej trzeba włączać energochłonną klimatyzację.
Więcej szczegółów na temat programu „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska.
Program „Czyste Powietrze” to nie jedyna pomoc dla osób planujących remont lub budowę domu. Wprowadzona w tym roku termomodernizacyjna ulga podatkowa umożliwia odliczenie od dochodu aż 53 tysięcy złotych w ciągu trzech lat.
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18, jak i 32 proc.), 19 proc. stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, "będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych”.
W ramach ulgi podatkowej od dochodu można odliczyć koszty, które pokryły zakup m.in. energooszczędnych bram garażowych, okien i drzwi. Należy pamiętać, że w tym momencie dotyczy to jedynie inwestycji prowadzonych w domach jednorodzinnych. Produkt, które wartość będzie odliczana od podatku, musi być zakupiony w 2019 roku – oznacza to, że z ulgi mogą skorzystać także osoby, które są w trakcie realizowania termomodernizacji.
Warto pamiętać, że z tej możliwości mogą korzystać również osoby, które wcześniej otrzymały dotację w programie „Czyste Powietrze”. Od dochodów mogą odliczyć jedynie tę część kosztów, które ponieśli samodzielnie.
Nie zanosi się, aby program „Czyste Powietrze” i ulga podatkowa miały zostać szybko wycofane, ale już dziś warto pomyśleć o wykorzystaniu okazji do poprawienia jakości życia, zmniejszenia kosztów ogrzewania domu i zadbania o środowisko. Już dziś odwiedź dystrybutora marki WIŚNIOWSKI, aby dowiedzieć się o naszych produktach dedykowanych do domów energooszczędnych.
Wprowadzane ułatwienia to szansa nie tylko na zmodernizowanie i wyposażenie budynków w najnowocześniejsze rozwiązania termoizolacyjne. To kolejna odsłona walki o czyste powietrze. Według ostatnich szacunków na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się aż 36 polskich ośrodków miejskich.
Rozwiązania systemowe na nic się zdadzą, jeśli decyzji o zmianie nie podejmie każdy z nas. Naukowcy dowodzą, że to właśnie tzw. niska emisja (a więc m.in. domy jednorodzinne) są źródłem największej ilości zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery. Niestety wciąż nagminne jest palenie w kotłach mokrym drewnem, gumą, śmieciami i niskiej jakości węglem. Problemem jest również niedostateczne ocieplanie budynków, które do ogrzania potrzebują znacznie więcej opału.
Zadbanie o to, by dom był odpowiednio izolowany to pierwszy krok w stronę poprawy jakości powietrza i zauważalnych oszczędności. Bramy garażowe, okna i drzwi to zakup na długie lata. Należy ufać więc jedynie sprawdzonym producentom, którzy właściwości swoich produktów potwierdzają certyfikatami i badaniami. Tak niewiele trzeba, by zadbać o środowisko i zdrowie przyszłych pokoleń.