Nowa siedziba firmy WIŚNIOWSKI – biurowiec

Nowa siedziba firmy WIŚNIOWSKI – biurowiec

WIŚNIOWSKI dzisiaj to międzynarodowa firma obecna w 30 krajach. Pierwsza zdalnie sterowana brama marki powstawała w garażu. Był to produkt niezwykle innowacyjny jak na czasy, w których nie mieliśmy w Polsce pilotów do telewizorów. 33 lata później produkty WIŚNIOWSKI wytwarzane są w przedsiębiorstwie o 40 hektarach powierzchni. Firma zlokalizowana jest przy drodze krajowej nr 75, łączącej Nowy Sącz z Krakowem. Nowy biurowiec powstał obok trzech autonomicznych fabryk: stolarki, bram garażowych i ogrodzeń. To przestrzeń stworzona z myślą o komforcie pracy.

W 2006 roku architektoniczną sensację na drodze krajowej nr 75 zrobiła tak zwana „Brama do Nowego Sącza”, czyli kładka scalająca część biurową i produkcyjną firmy WIŚNIOWSKI. Dzisiaj przedsiębiorstwo świętuje finał największej w historii marki rozbudowy – to część firmowej strategii, a więc kolejny krok na drodze ekspansji na rynki zagraniczne. Skalę projektu obrazuje fakt, że przebudowa wiązała się z modernizacją odcinka drogi krajowej scalającej południe Polski z autostradą A4.

kładka WIŚNIOWSKI

Przestrzeń stworzona z myślą o komforcie pracy 

Główna siedziba WIŚNIOWSKI przeniosła się do nowopowstałego, pięciokondygnacyjnego budynku o długości ponad 94 metrów, w którym zmieściłoby się niemal 100 luksusowych apartamentów. Przestrzeń zaprojektowano z myślą o pracownikach – ekspertach i specjalistach – bez których sukces marki WIŚNIOWSKI nie byłby możliwy. Komfortowe warunki stwarzają jednocześnie potencjał dla organizowania kolejnych miejsc pracy.

Wiszące sale konferencyjne

Wchodząc do nowej siedziby firmy WIŚNIOWSKI, znajdziemy się w przestrzennym patio z reprezentacyjnymi, monolitycznymi schodami. Przeszklony sufit zdaje się przypominać motto, które nierzadko wybrzmiewa na spotkaniach organizacji – angielskie „sky is the limit”. Pierwsze spojrzenie odwiedzających powędruje zapewne w stronę „zawieszonych w powietrzu” przeszklonych kostek, pełniących funkcję sal konferencyjnych. Widok wiszących pomieszczeń robi niezwykłe wrażenie. 

WIŚNIOWSKI wnętrza

Zaprojektowana przestrzeń biurowa na pierwszym miejscu stawia funkcjonalność. W praktyce oznacza to nowoczesny open space dostosowany do potrzeb jego użytkowników. Pracownikom, w obszarze powierzchni biurowej, zapewniono dostęp do kompleksowo wyposażonych sal konferencyjnych, atrakcyjnego zaplecza socjalnego, audytorium dla ponad 150 osób i praktycznych archiwów. W budynku swoje szczególne miejsce znalazła wygodna stołówka z własną kuchnią, która każdego dnia przygotowuje posiłki dla ponad 2000 osób. Lewą i prawą stronę najwyższej kondygnacji biurowca łączy długa przeszklona sala z imponującym widokiem na Beskid Sądecki, w której odbywają się kluczowe spotkania kadry zarządczej.

przeszklenia WIŚNIOWSKI

Jaka była idea?

Zrównoważone budownictwo, energooszczędność oraz komfort i bezpieczeństwo jej użytkowników. O ekologiczność inwestycji zadbano między innymi w obszarze ogrzewania. W budynku zastosowano innowacyjny, dwuetapowy odzysk ciepła możliwy dzięki magazynowaniu energii w obiegu wody. Technologia odzysku ciepła umożliwia indywidualną kontrolę temperatury dla poszczególnych pomieszczeń i obszarów, a nowatorski system klimatyzacji zapewnia komfort cieplny użytkownikom budynku bez względu na porę roku. Z troski o higienę pracy zespołu zadbano o normatywną wymianę powietrza. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Efektywność energetyczna urządzeń wentylacyjnych to aż 84%.

biurowiec wiśniowski
Ostatnie lata minęły dla nas pod znakiem największej w historii firmy rozbudowy. Kolejne etapy prac przy budynku korespondowały między innymi z nowymi realiami. To bardzo specyficzny czas dla branży budowlanej. Problemy na rynku surowców nie przeszkodziły w realizacji planów inwestycyjnych dyktowanych przez cele eksportowe. Plany urzeczywistniły się i dzisiaj jesteśmy dumni z nowej, reprezentacyjnej siedziby, której fasada wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy, dostarczając moc architektonicznych wrażeń. Jarosław Ptak, Dyrektor ds. Projektów i Inwestycji oraz Architekt w firmie WIŚNIOWSKI

Zewnętrzną elewację biurowca charakteryzuje prosta forma, podzielona rytmicznie zgodnie z układem przeszkleń i elementów stanowiących poszycie zewnętrzne budynku. Całość stanowi współczesną kompozycję, składającą się z dwóch głównych brył o kształcie zbliżonym do prostopadłościanów, ułożonych jeden obok drugiego z delikatnym wzajemnym przesunięciem oraz wewnętrzne, przeszklone atrium łączące je ze sobą. Dynamika ich kompozycji sugeruje wzajemny ruch. Symboliczny wydźwięk projektu nawiązuje do nieustannego rozwoju organizacji, która nieprzerwanie – od ponad 30 lat – wyznacza trendy nie tylko dla swojej branży.  

siedziba wiśniowski

Część elewacji budynku pokryto okładziną z paneli kompozytowych w kolorze srebrnym i antracytowym. Dla powierzchni fasady budynku architekci wybrali kolor z autorskiej palety WIŚNIOWSKI – HI MODERN GRAPHITE. To jedna z 16 stworzonych przez markę specjalistycznych barw w odcieniu jedwabno-matowym z delikatną strukturą sandgrain. Elementem kluczowym fasady są wysoko selektywne szyby, chroniące przed słońcem, przy zachowaniu neutralnego odcienia szkła i wysokich parametrów termicznych. Zastosowane szkło koresponduje z otaczającym bryłę krajobrazem.

Na powierzchni, na której można by zorganizować 56 boisk piłkarskich, rozciąga się dzisiaj imponujący plan budynków firmy WIŚNIOWSKI. Efektowna siedziba z okazałym zapleczem produkcyjnym, na dobre wpisała się w sądecki krajobraz z malowniczym pasmem Beskidów w tle.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.