Baza Kajakarska w Augustowie, budynek wpisany w malownicze zakole rzeki Netty, został wielokrotnie doceniony w Polsce i na świecie w konkursach takich jak ArchDaily, Building of the Year 2020 czy POiD Building Awards 2021. W obiekcie zastosowano odporną na ekstremalne warunki atmosferyczne stolarkę marki WIŚNIOWSKI, która w tej realizacji musi sprostać wielu wymaganiom jednocześnie.
lokalizacja: Augustów, Bulwar rzeki Netty, rejon ul. Rybackiej, Hożej i Młyńskiej
autorzy: PSBA i INOONI, architekci: Przemysław Sokołowski, Jakub Zygmunt, Martyna Lenart-Zygmunt
inwestor: Miasto Augustów
powierzchnia terenu: 40000.0 m²
powierzchnia zabudowy: 773.0 m²
rok ukończenia: 2019
Geneza projektu
Ośrodek Sportów Wodnych to wynik rozstrzygniętego w 2016 roku konkursu architektonicznego. Realizacja projektu w 2019 roku stanowi odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, środowiska sportowego i turystów, odwiedzających ten malowniczy zakątek Polski. Dzisiaj miasto może cieszyć się bazą kajakarską z prawdziwego zdarzenia. Budynek znalazł się w ścisłym finale prestiżowego konkursu Building of the Year 2020, organizowanego przez ArchDaily – największy na świecie serwis poświęcony architekturze. Bryłę docenili również miłośnicy architektury w konkursie POiD Building Awards 2021.
Lokalizacja
Augustowski Ośrodek Sportów Wodnych to nie tylko baza kajakarska, ale także korespondujący z nią hangar na łodzie wraz z pomostem. Budynki postawiono w urokliwej lokalizacji – w centrum Augustowa, przy zachodnim brzegu rzeki Netty, w charakterystycznym zakolu będącym częścią historycznego Kanału Augustowskiego. Miejsce to zdążyło podbić serca mieszkańców i turystów, dołączając do atrakcji z top listy podlaskiej oferty rekreacyjnej.
Forma
Baza kajakarzy to budowla jednokondygnacyjna o nieoczywistej formie. Z każdej strony przypomina inną bryłę. Kształt oglądany z góry to figura zbliżona do trójkąta. Jej efektownym wykończeniem jest zielony dach ekstensywny. Autorzy projektu podkreślają twórczą dynamikę bryły, wzmocnioną przez surowe cięcia ścian budynku. Z każdej strony sznyt pada pod innym kątem. Lekki spadek dachu i pochyłe ściany tworzą charakterystyczne – eksponujące wejścia i kadrujące widoki — podcienia. Z estetyką macierzystej bryły koresponduje druga część realizacji – hangar na łodzie. Kreatywna forma obiektu na wodzie przechodzi w minitrybunę, umożliwiając wejście na dach hangaru, gdzie zlokalizowano przestrzenny taras widokowy.
Bramy i drzwi do zadań specjalnych
Dopełnieniem organicznej formy obiektu są elementy stolarki WIŚNIOWSKI w kolorze antracytowym RAL 7016. Strzeliste czoło budynku uzupełniono o wytrzymałe bramy segmentowe z serii MakroPro. Zastosowane w produktach unikalne rozwiązania technologiczne gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, trwałość konstrukcji oraz łatwość serwisowania. Z myślą o komforcie pracy kajakarzy, zadbano o wysokie parametry termoizolacyjne bram segmentowych.
Stolarka dla nietypowych obiektów sportowych to niemałe wyzwanie dla producentów z branży budowlanej. W wypadku bazy kajakarskiej w Augustowie – turystycznej stolicy Podlasia – wybrane dla projektu bramy garażowe miały za zadanie nie tylko wpisać się w dynamiczny design realizacji, ale również — ze względu na montaż tuż nad taflą wody – spełnić ekstremalne wymagania względem odporności na działanie wiatru i wilgoci.
W wymagających warunkach atmosferycznych hangarów wodnych sprawdziły się wodoodporne, aluminiowe komponenty stolarki. W przestrzeni magazynowej bazy kajakarskiej, tuż nad lustrem wody, zamontowano trzy automatyczne bramy roletowe BR-77 S marki WIŚNIOWSKI. Ogromne znaczenie dla komfortu użytkowników sprzętu wodnego ma ich automatyczność. Wykorzystany produkt pozwolił również na zaoszczędzenie cennej przestrzeni pod sufitem. Ciche bramy roletowe marki WIŚNIOWSKI to synonim bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach – antywłamaniowości i profilaktyki potencjalnych wypadków.
Funkcja
Mimo architektonicznej wyjątkowości, augustowska baza kajakarska jest jednak przede wszystkim przestrzenią użytkową. To tutaj regularnie spotyka się lokalny klub kajakarski. Ośrodek Sportów Wodnych to miejsce treningów, zawodów i innych sportowych imprez. Dzięki profesjonalnemu zapleczu treningowemu, przygotowanie zawodników odbywa się regularnie, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. W części zlokalizowanej na lądzie mieszczą się szatnie i siłownie z panoramicznym widokiem na krajobraz rzeki Netty, pomieszczenia klubowe, magazyn sprzętu sportowego oraz publiczna toaleta.
Wnętrza budynku
Wewnętrznym funkcjom odpowiadają zróżnicowane wysokości obiektu. W części wysokiej umiejscowiono przestrzeń magazynowo-warsztatową, w niskiej – biura administracji, toalety i siłownię. Wnętrza utrzymano w minimalistycznej stylistyce. W nawiązaniu do estetyki projektu, w obiekcie wykorzystano 23 sztuki drzwi stalowych płaszczowych ECO marki WIŚNIOWSKI. Drzwi ECO ze stali ocynkowanej to model odporny na czynniki zewnętrzne. Skrzydło wypełnia styropian, który pochłania część dźwięków i izoluje termicznie.
Wykończenie
Elewację z modrzewia syberyjskiego w naturalnej kolorystyce wykonano z desek w układzie horyzontalnym, akcentując w ten sposób dynamiczną formę reprezentacyjnej siedziby augustowskiego Ośrodka Sportów Wodnych. Wykończony ekologicznym materiałem budynek, harmonijnie wpisuje się w otaczający go krajobraz, a idealnym uzupełnieniem naturalnego designu jest nowoczesna stolarka marki WIŚNIOWSKI.
produkty WIŚNIOWSKI:
- Bramy roletowe BR-77 S - 3 szt.
- Bramy przemysłowe MakroPro - 3 szt.
- Drzwi stalowe płaszczowe ECO - 23 szt.