Amfiteatr Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu

Amfiteatr Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu

Czasy świetności sądeckiego Parku Strzeleckiego powróciły. Do użytku mieszkańców miasta Nowy Sącz oddano teren 10 ha z placami zabaw, sztucznym jeziorem, boiskiem wielofunkcyjnym, tężnią solankową, fontannami i Amfiteatrem zaprojektowanym przez Laboratorium Architektury. W budowie Amfiteatru wykorzystano okna, drzwi, witryny, fasady i bramę garażową marki WIŚNIOWSKI.

lokalizacja: POLSKA, NOWY SĄCZ

zespół projektowy: LABORATORIUM ARCHITEKTURY

autorzy: ANNA MAŁEK, TOMASZ BŁAŻYCA, BARTOSZ GARCZARZYK, PAWEŁ MARYŃCZUK

konstrukcja: ADAM ŁOJ, MICHAŁ WACH

stolarka otworowa: FIRMA WIŚNIOWSKI

generalny wykonawca: ERBET

inwestor: MIASTO NOWY SĄCZ

powierzchnia zabudowy: 3 657,7 m2

powierzchnia użytkowa: 3 580 m2

Nowe założenia projektowe

Przez lata koncerty w parku przy ulicy Ogrodowej odbywały się na otwartej przestrzeni w zaniedbanej muszli koncertowej, gdzie powodzenie eventu uzależnione było od dobrej pogody. Na zlecenie miasta Nowy Sącz, projektanci Laboratorium Architektury podjęli się odnowy obiektu w oparciu o zupełnie nowe założenia projektowe. Jedną z podstawowych wytycznych inwestora było pełne zadaszenie sceny i widowni.

Z szacunku dla krajobrazu

Autorom projektu zależało na możliwie najmniejszej ingerencji w otaczający krajobraz parku. Z myślą o ochronie zadrzewionego obszaru parku, do budowy nowego obiektu wykorzystany został teren po wyburzonym amfiteatrze, który kształtem przypominał trapez, co zadecydowało o ostatecznej formie samej sceny. Widownię Amfiteatru podzielono na sektory mieszczące 3500 osób. Wewnątrz obiektu, obok sceny i widowni, swoje miejsce znalazło zaplecze magazynowo-techniczne, w tym kantyna oraz garderoby dla artystów.

park strzelecki
strzelecki nowy sącz
amfiteatr
okna i drzwi w amfiteatrze

Wymagająca konstrukcja

Bliskość rzeki Dunajec wymagała od projektantów rozwiązań konstrukcyjnych dla gruntów o słabej nośności – a więc posadowienia budynku na palach. Do zadaszenia widowni wykorzystano konstrukcję złożoną z dźwigarów o zmiennej geometrii bez podpór średnich. Powłokę membranową rozpięto w taki sposób, by zapobiec zaleganiu śniegu w okresie zimowym. Amfiteatr Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu uzupełniono stolarką otworową marki WIŚNIOWSKI.

Produkty otwarte na twórczość

Zamontowane w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego produkty marki WIŚNIOWSKI są wyjątkowo stabilne i odporne na odkształcenia. Aluminium, wykorzystywane w produkcji okien, drzwi czy fasad, ze względu na swoją lekkość i plastyczność oferuje niemal nieograniczone możliwości personalizacji. To bardzo ważna cecha zwłaszcza w obiektach takich jak amfiteatr, które ze względu na działalność artystyczną już z definicji powinny charakteryzować się twórczą formą.

okna aluminiowe w parku strzeleckim
okna w amfiteatrze
okna aluminiowe Nowy Sącz
drzwi aluminiowe inwestycje
ścianki aluminiowe

W projekcie Amfiteatru przy ulicy Ogrodowej oprócz aluminiowych drzwi, okien i fasad marki WIŚNIOWSKI wykorzystano ponad 40 sztuk drzwi stalowych ECO. Funkcjonalne i designerskie drzwi ze stali ocynkowanej to najlepszy model dla przestrzeni użyteczności publicznej. Skrzydło drzwi wypełnia styropian, który izoluje termicznie i pochłania część dźwięków, gwarantując komfort akustyczny. Drzwi stalowo płaszczowe z pełnym lub przeszklonym skrzydłem w połączeniu z solidną stalową ościeżnicą, wykonaną z kształtowników profilowanych, to konstrukcja gwarantująca niezawodną pracę na lata. 

W obiekcie zainstalowano również bramę segmentową MakroPro w kolorze RAL 7040. To wytrzymały produkt gwarantujący 25 000 cykli “otwarcie-zamknięcie”. Unikalne rozwiązania technologiczne zastosowane w bramie MakroPro zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, bardzo dobre parametry termiczne, trwałość konstrukcji oraz łatwość serwisowania. 

brama MakroPro
brama w parku strzeleckim

Przestrzeń rozrywki bez względu na pogodę

Pełnowymiarowa przestrzeń Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu żyje dzisiaj własnym życiem, proponując Sądeczanom w każdym wieku szereg sposobów na aktywny wypoczynek. We współczesnej formie Amfiteatru z tygodnia na tydzień odbywają się wydarzenia łączące we wspólnej zabawie tysiące widzów. Zadaszony obiekt, wyposażony w jakościową stolarkę marki WIŚNIOWSKI, gwarantuje rozrywkę bez względu na pogodę. Ta niezależność zapewnia spokój zarówno organizatorom, twórcom jak i publiczności, która podkreśla dobrą energię imprez organizowanych pod dachem sądeckiego Amfiteatru.


Produkty WIŚNIOWSKI zamontowane w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego:  
  1. Fasada aluminiowa zewnętrzna w systemie MB-SR50N z drzwiami w systemie MB86 SI
  2. Okna aluminiowe zewnętrzne w systemie MB86 SI
  3. Drzwi aluminiowe zewnętrzne MB70HI
  4. Stolarka aluminiowa MB78EI z drzwiami w systemie MB45 OFFICE (witryny z drzwiami)
  5. Drzwi stalowe płaszczowe ECO – 41 sztuk
  6. Brama MakroPro, kolor RAL 7040

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.