Salon Mercedesa przy Zawiłej 3 w Krakowie

Salon Mercedesa przy Zawiłej 3 w Krakowie

Podstawę projektu rozbudowy salonu Mercedesa przy ulicy Zawiłej w Krakowie miała idea zacierania granic. Przestrzeń otwarta na klientów i miasto pozwala połączyć świat wypolerowanych samochodów z ich naturalnym środowiskiem – ulicami, drogami i ruchem. 

Przestrzeń jest cenna. Nawet ograniczanie jej murami czy ścianami nie ma najczęściej charakteru ostatecznego. To jedynie wydzielenie lub wyróżnienie pewnego jej wycinka, który nie może stracić kontaktu z otoczeniem. Szczególnie, gdy uwydatniona część przestrzeni ma zauważalnie zapraszać do siebie – jasno prezentować argumenty za wizytą i kusić znajdującymi się w jej obrębie obiektami. Tendencję do takiego, bardzo niewyraźnego, dzielenia przestrzeni widać od dekad. Dzięki rozwojowi technicznemu współcześnie można tworzyć jeszcze bardziej rozmyte granice – ze szkła.

Szklane fasady z wykorzystaniem aluminium oraz ścianki wewnętrzne całoszklane dokonują gradacji przestrzeni. Dzielą ją według dostępności i stopnia prywatności, którą daje ich delikatnie zarysowana granica.

Zacieranie granic

Myśl ta stanowiła podstawę projektu rozbudowy salonu Mercedesa przy ulicy Zawiłej w Krakowie. Przestrzeń otwarta na klientów i miasto pozwala połączyć świat wypolerowanych samochodów z ich naturalnym środowiskiem – ulicami, drogami i ruchem.

Warstwy przestrzeni, które dzielą krakowski salon Mercedesa na trzy poziomy dostępności, zostały zaznaczone aluminiowymi fasadami i wewnętrznymi ściankami całoszklanymi WIŚNIOWSKI. Produkty te ze względu na swoje przeznaczenie wymagają odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji, zapewniającej trwałość i odpowiednią użytkowość.

witryna salonu samochodowego

Bezpieczeństwo w wolności

Istnieje również ten poziom podziału czy ten rodzaj granicy, który zdaje się być najbardziej naturalny. Podziały nieprzezroczyste, co więcej, gwarantujące swoją obecnością nie tylko wyznaczenie właściwej granicy dla wzroku czy słuchu, ale także chronienie pozostawionych po obu jej stronach elementów.

W przypadku salonu Mercedesa przy Zawiłej 3 jedną z istotniejszych barier stanowią przeciwpożarowe drzwi wewnętrzne EI 30 oraz EI 60 WIŚNIOWSKI, a także drzwi zewnętrzne i stalowe płaszczowe. Pełny zestaw odpowiedzialny za komunikację na wszystkich poziomach przestrzeni budynku.

Największą ich zaletą jest dostosowywanie się do sytuacji. Gwarantują odpowiednią, niezakłócona komunikację w codziennych sytuacjach, równocześnie stanowiąc barierę dla nieprzewidzianych zagrożeń. Możliwość dobierania opcjonalnego ich wyposażenia, a także wykonania w klasach odporności na włamanie sprawiają, że są produktami, które elastycznie można dopasować do potrzeb miejsca i ludzi.

drzwi ppoż

Przestrzeń

Perfekcyjny salon samochodowy opiera się na zręcznej grze przestrzenią, odpowiednim balansowaniu granicami, zacieraniu ich lub podkreślaniu. Ma sprawiać wrażenie, że pełne samochodów wnętrze jest oazą wśród huku miasta i równocześnie jego częścią.

Możliwość łączenia przy zachowaniu odrębności to jedna z największych zalet szkła. Łatwo jednak tę szansę zniweczyć. Recepta na sukces? Nie istnieje. Wszystko zależy od zdolności producenta do stworzenia rozwiązania wpisującego się w kontekst, lokalizację czy specyfikę branży.

Mercedes Kraków Zawiła okna
witryna Mercedesa w Krakowie

Rozumienie kontekstu to cecha najlepszych. Stąd decyzja, by przy rozbudowie salonu Mercedesa przy Zawiłej 3 korzystać z produktów WIŚNIOWSKI. Niemal 35 lat doświadczenia w produkcji bram, okien, drzwi i ogrodzeń procentuje w przypadku każdej kolejnej inwestycji. Trzydzieści lat badań, poszukiwań i prób to wystarczająco dużo czasu, by poznać wszelkie kaprysy i tajemnice stali i aluminium.

Dla przechodniów wnętrze jest tak naprawdę czymś zewnętrznym – nie mają do niego łatwego wstępu za pomocą zmysłów. Zniesienie tej granicy, nie wydzielenie, a jedynie wyróżnienie przestrzeni za ścianą to zaproszenie – bardzo jasne i zwięzłe, zupełnie inne, niż oblane tonami farb plakaty. Delikatnie lustrzana powierzchnia szkła równocześnie nie odkrywa wszystkiego. Zachowuje tajemnicę, którą z zewnątrz można odkrywać jednie fragmentami – w zależności od kąta patrzenia, pogody i odległości. Zaprasza do przekroczenia granicy między tym, co w środku, a tym co wokół.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.