UNITY CENTRE, dawny „Szkieletor”

UNITY CENTRE, dawny „Szkieletor”

Unity Centre stanowi imponującą realizację architektoniczną w samym sercu Krakowa. Dawny “Szkieletor” od lat przyciągał wzrok i budził wyobraźnię mieszkańców. Prace prowadzone od stycznia 2018 roku do maja 2021 roku i determinacja zaangażowanych osób pozwoliły przekształcić budynek w imponujący nowoczesny kompleks o powierzchni 50 000 m².  

Produkty WIŚNIOWSKI: 326 sztuk drzwi stalowo-płaszczowych, przeciwpożarowych, technicznych, do szachtów instalacyjnych oraz ewakuacyjnych

Generalny wykonawca: STRABAG

Inwestor: TREIMORFA PROJECT Sp. z o.o.

Czas budowy: styczeń 2018 – maj 2021

  1. W skład kompleksu wchodzą 4 budynki niskie i jedna wieża.
  2. Wysokość wieży – ok. 99 m.
  3. Ostatnia kondygnacja to przeszklony taras z najwyższym punktem widokowym na miasto Kraków.
Szkieletor Kraków

W realizacji zamontowano aż 326 sztuk drzwi marki WIŚNIOWSKI. To stalowo-płaszczowe drzwi techniczne, ewakuacyjne i przeciwpożarowe. Niewątpliwie najbardziej spektakularnym miejscem ich montażu jest ostatnie, 27. piętro. To najwyżej nad ziemią zamontowany produkt marki WIŚNIOWSKI. 

Unity Center

Na efektowną całość składają się: 27-kondygnacyjny wieżowiec biurowy klasy „AA”, dwa niższe biurowce, czterogwiazdkowy hotel oraz luksusowy apartamentowiec.

Unity Tower

Atrakcyjność obiektu podnosi jego bogata historia. Pierwotnie budowany w latach 70. ubiegłego wieku dla Naukowej Organizacji Technicznej, nigdy nie został ukończony. Przez 45 lat niekompletna stalowa konstrukcja straszyła nie tylko mieszkańców Krakowa, ale także odwiedzających miasto turystów. Dzięki nowej wizji, miejsce przeszło niezwykłą przemianę, stając się nowoczesnym kompleksem, który przyciąga uwagę zarówno swoją architekturą, jak i funkcjonalnością.

stolarka szkieletor
drzwi techniczne WIŚNIOWSKI
drzwi Unity Tower

Ostatecznie Unity Centre jest symbolem nie tylko odnowy architektonicznej, ale również determinacji i zaangażowania ludzi, którzy dawną ruinę zastąpili nową dumą miasta Kraków. Ten nowoczesny kompleks, z najwyższym punktem widokowym na wysokościach niemal 100 metrów nad ziemią, stanowi wyjątkowe miejsce na architektonicznej mapie Polski.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.