Firma WIŚNIOWSKI podczas XI Seminarium Zdrowia w Nowym Sączu

Firma WIŚNIOWSKI podczas XI Seminarium Zdrowia w Nowym Sączu

Maj jest często nazywany „miesiącem zdrowia”. To w tym okresie obchodzimy kluczowe dni poświęcone profilaktyce zdrowotnej. W tym czasie organizowane są także liczne wydarzenia prozdrowotne, takie jak małopolskie XI Seminarium Zdrowia, w którym firma WIŚNIOWSKI miała czynny udział. Wspólnie z przedstawicielami lokalnego biznesu rozmawialiśmy m.in. na temat działań podejmowanych w celu wspierania zdrowia i dobrobytu pracowników.

Maj ustanowił największą ilość świąt związanych z profilaktyką i walką z chorobami (m.in. Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika, Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, Światowy Dzień Raka Krwi, Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego, Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego). Nic dziwnego, że właśnie w maju odbyło się ważne w rejonie Małopolski, XI Seminarium Zdrowia – „O zdrowiu Sądeczan”, podczas którego najwięksi pracodawcy w rejonie rozmawiali o tym, jak dbają o swoich pracowników i jakie działania profilaktyczne podejmują w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Wśród ważnych prelegentów była m.in. Ilona Legutko, dyrektor personalny w firmie WIŚNIOWSKI – największym, małopolskim zakładzie produkcyjnym okien, bram, drzwi i ogrodzeń, zatrudniającym dziś niemal 2200 pracowników.

– Tak duża organizacja, jaką jesteśmy, wymaga wdrożenia wielu działań i akcji profilaktycznych. Widzimy bowiem korelację troski o zdrowie pracownika z jego wydajnością czy zadowoleniem z pracy. Podejmujemy wiele aktywności, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia w organizacji i zakładzie. Przykładowo, wspieramy sportowe pasje naszych pracowników czy proces adaptacji nowozatrudnionych, m.in. poprzez szkolenia on-boardingowe. Działamy też zapobiegawczo w sytuacji „wypalenia” poprzez rekrutacje wewnętrzne czy wspieramy pracowników w trudniej sytuacji materialnej. Prowadzimy też politykę otwartych drzwi, która zakłada bezpośredni kontakt z przełożonymi, a nawet zarządem, dając możliwość wyrażania swoich opinii czy pomysłów – mówiła podczas debaty Ilona Legutko.


Jak zaznacza dyrektor personalny, firma WIŚNIOWSKI przykłada dużą wagę do tego, by nowi pracownicy szybko zaaklimatyzowali się w firmie i mogli zintegrować się z współpracownikami działów. Oprócz szkoleń wdrożeniowych, w siedzibie przedsiębiorstwa działa firmowa stołówka, która jest epicentrum integracji, dzięki wspólnym przerwom. Wydaje ona darmowe, zbilansowane, różnorodne posiłki w kilku wariantach, z dodatkiem napojów czy zdrowych sałat czy surówek. Prowadzone są też cykliczne akcje owocowych dni, działa pracowniczy klub rowerowy, firma wspiera finansowo aktywność sportową pracowników. Praktyczna okazuje się też możliwość wyboru elastycznej godziny rozpoczęcia pracy. To tylko wybrane z działań, które wdrożył dział HR firmy.

Wymienić należy także innowacyjną w skali województwa – Grupę Szybkiego Reagowania WIŚNIOWSKI, która została uruchomiona oddolnie z inicjatywy pracowników, w celu udzielania pierwszej pomocy i walki z potencjalnymi pożarami w zakładzie, przeprowadzania ewakuacji, a także reagowania w razie wystąpienia miejscowego zagrożenia. W sytuacji wystąpienia wypadku, urazu, zasłabnięcia czy skaleczenia pracownika, grupa w kilka minut dociera na miejsce i udziela pomocy lub asystuje karetce pogotowia. Jest wyposażona w najpotrzebniejszy sprzęt – zaawansowaną, mobilną apteczkę R1, ale i defibrylatory AED.

–  Ponadto wdrożyliśmy zintegrowany system BHP oraz powołaliśmy liderów BHP. Takie działania mają na celu zapewnienie łatwego dostępu do wszelkich procedur i praktyk. Liderzy uczestniczą w kształtowaniu bezpiecznych systemów pracy, mogą równocześnie doradzać, sugerować i wnioskować o usprawnienia – przekazują tym samym dobre praktyki zespołowi, w celu wspierania ich zdrowia i bezpieczeństwa – dodaje Ilona Legutko.

Oprócz debaty „Zdrowie a biznes – jak dbając o pracowników wpływamy na rozwój?”, podczas wydarzenia swoje przemówienie miała także Beata Szydło, kandydatka do Parlamentu Europejskiego. Opowiedziała m.in. o tajemnicy swojej dobrej kondycji, ale także nawiązała do tematu polityki prozdrowotnej w Unii Europejskiej. W siedzibie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, gdzie odbywało się Seminarium Zdrowia, uruchomiono „Miasteczko Zdrowia”, które oferowało mieszkańcom badania profilaktyczne oraz przesiewowe.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.