Liga 5S to inicjatywa, która ma na celu poprawę organizacji pracy i podniesienie jej efektywności poprzez ograniczenie strat w procesie. Dzięki elementom zdrowej rywalizacji zespoły mogą doskonalić swoje umiejętności oraz wdrażać sprawdzone metody.
Za nami rozdanie nagród i Pucharu Ligi za 2024 rok, w którym:
• Przeprowadzono 779 audytów,
• w 76 audytowanych strefach,
• Na 15 wydziałach.
zespoły produkcyjne WIŚNIOWSKI, które otrzymały nagrody w rocznej klasyfikacji Ligi 5S
Jakie działania wchodzą w zakres Ligi 5S?
Szkolenia
Szkolenia obejmują zarówno pracowników obszaru objętego wdrożeniem, jak i kadrę zarządzającą. Zakres tematyczny obejmuje nie tylko przybliżenie pięciu kroków metody 5S, lecz także zagadnienia takie jak:
- Czym są straty (3M)?
- Czym jest wartość dodana?
- Co to jest KAIZEN i jak ważne jest jego znaczenie dla organizacji?
Prezentowane są również przykłady wdrożeń 5S w innych obszarach — stan „przed” i „po”. Szkolenie zakłada również przestrzeń na dyskusję oraz wyjaśnienie potencjalnych wątpliwości: czym jest 5S, po co je wdrażamy i – mówiąc wprost – jakie korzyści może uzyskać właściciel obszaru oraz jego zespół.
Podkreślane są także najczęstsze przyczyny, przez które wdrożenie 5S bywa trudne, a jeszcze trudniejsze bywa jego utrzymanie. Zwraca się również uwagę, jak kluczowe jest zaangażowanie kadry kierowniczej w proces wdrażania i utrzymania systemu.
Audyty
Piątym krokiem metody 5S jest samodyscyplina – etap ciągły, polegający na weryfikacji przestrzegania standardów. To nieustanna praca z przyzwyczajeniami i nawykami pracowników.
Dzięki audytom, czyli cyklicznej weryfikacji, pracownicy coraz częściej dochodzą do wniosku, że z czasem dany proces można zrealizować lepiej lub inaczej. W efekcie powstają nowe standardy, które cementują dobre praktyki i stanowią podstawę ciągłego doskonalenia zgodnie z cyklem PDCA (zaplanuj – wykonaj – sprawdź – działaj).
Nagrody
Liga 5S składa się z rozgrywek kwartalnych oraz podsumowania rocznego. Obszary rywalizują ze sobą w ramach comiesięcznych audytów. Zespoły, które osiągną najlepsze wyniki audytów w swoich grupach produktowych oraz wykażą się inicjatywą w zakresie zgłaszania pomysłów innowacyjnych KAIZEN (w firmie WIŚNIOWSKI w ramach programu IDEA), zdobywają nagrody.
Na koniec roku, obszar z najlepszymi wynikami w klasyfikacji generalnej otrzymuje Puchar Ligi 5S, który pozostaje u zwycięzcy do zakończenia kolejnej edycji ligi.
Od rywalizacji do optymalizacji – co daje Liga 5S?
Liga 5S umożliwia zdrową rywalizację między obszarami firmy, zgodnie z zasadą fair play. Metoda 5S stanowi fundament tworzenia środowiska pracy sprzyjającego działaniom projakościowym oraz ciągłemu doskonaleniu.
Doświadczenia z okresu pandemii pokazały, że wstrzymanie audytów – np. z powodu zachorowań – prowadziło zawsze do podobnych skutków: nawet w obszarach osiągających bardzo dobre wyniki, po 2–3 miesiącach standardy przestawały być utrzymywane. Pojawiały się nadmierne zapasy, bałagan, jednym słowem – MUDA. Wystarczy jedna osoba w zespole, która przestanie pracować zgodnie ze standardem, by w krótkim czasie pozostałe osoby również zaczęły postępować podobnie. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie kierownictwa oraz cykliczna weryfikacja przestrzegania zasad, zgodnie z metodą PDCA. Liga 5S pomaga cementować dobre praktyki, a jednocześnie stanowi zdrową formę rywalizacji między obszarami.podsumowuje Janusz Klimas, menedżer ds. doskonalenia procesów w firmie WIŚNIOWSKI.
Miniony rok udowodnił, że dobra organizacja pracy podnosi efektywność, niezależnie od stopnia skomplikowania obszaru. Przykładem może być zeszłoroczny debiut jednego z obszarów – mimo wymagającego procesu technologicznego, jakim jest malowanie mokre, gdzie trudniej utrzymać standardy, zespół ten zajął pierwsze miejsce w swojej grupie produktowej. To pokazuje, że każdy wydział ma szansę zdobyć nagrodę oraz wprowadzić trwałe usprawnienia w swoim obszarze.