Dom blisko natury. Jak spełniać marzenia i szanować otoczenie?

Dom blisko natury. Jak spełniać marzenia i szanować otoczenie?

Bywa tak, że otoczenie mocno ogranicza możliwości przy projektowaniu domu. Zdarza się jednak, że nie wpływa to negatywnie na finalny kształt budynku, a wręcz przeciwnie – stanowi źródło inspiracji i pomaga skonkretyzować projekt. Dziś odwiedzimy północną część Polski, by zobaczyć, że szacunek i zrozumienie historii oraz charakteru miejsca to gwarancja pięknej i harmonijnej posesji.

Ten dom – zachwycający minimalistyczną, nowoczesną bryłą – powstał w starym, niemal 800-letnim mieście na północy Polski. Historyczne otoczenie, a także specyficzna lokalizacja w jednym z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów naszego kraju wymusiły na inwestorze i projektantach korzystanie z bardzo wąskiej palety barw i materiałów. 

Stąd decyzja o stworzeniu kamiennej elewacji i ogrodzenia. Szarość kamienia doskonale uzupełnia się z antracytową głębią dachu, drzwi, bramy garażowej i ogrodzenia. Wszystko otoczone naturalnym ogrodem. Cała posesja staje się oazą spokoju pośrodku 10-tysięcznego miasta i łączy miejską zabudowę z urokliwą, naturalną, wręcz pierwotną otuliną. Udało się tego dokonać dzięki wysokiemu, gwarantującemu prywatność ogrodzeniu i bramie wjazdowej z delikatnymi prześwitami.

Szacunek wobec otoczenia

Odpowiedni harmonia z naturalnym otoczeniem wcale nie wymaga korzystania jedynie z drewna czy kamienia. Nie ma również określonych kształtów czy styli architektonicznych, które są jedynymi słusznymi. W takich przypadkach kluczem jest pomysł na wykończenie i otoczenie powstającego budynku.

Nie tylko materiał może być fundamentem dobrych relacji domu z przyrodą. Znacznie ciekawszym będzie zauważenie innych nici porozumienia pomiędzy naturą a pojawiającym się w niej budynkiem.

Kolory natury

Korzystanie z naturalnych materiałów elewacyjnych i wybór stonowanych kolorów do ogrodu czy stolarki wizualnie zbliża budynek do przyrody. Barwy kamienia, stonowana zieleń czy odcienie brązu nie odbierają budynkowi urody ani nowoczesności, a mogą stworzyć harmonijne połączenie z otoczeniem.

Jedynie garstka osób będzie miała szansę, by zobaczyć nasz dom z bliska. Większości pozostanie oglądanie go z daleka – w szerokim kadrze, który ujmuje nie tylko dom i posesję. Wpisanie budynku w kontekst przestrzeni, którą jest pobliska natura, ale również sąsiadująca architektura to wyższy poziom myślenia o komforcie życia. Bierzemy w ten sposób pod uwagę nie tylko skalę mikro – bryłę czy posesję – ale również to, co pozostaje poza ogrodzeniem działki – skalę makro. Niedopasowanie projektu do tych czynników wpłynie negatywnie na nasz dom, ale również na obiekty respektujące specyfikę miejsca i zbudowane w jego pobliżu.

Pierwsza warstwa

Dom dopasowujemy do otoczenia na aż trzech warstwach. Pierwszą z nich jest fasada i wszystkie jej elementy wraz z dachem. W przypadku tego pięknego domu postawiono na kamień, który pokrywa ściany zewnętrzne i wyróżniające się na tym tle ciemne drzwi, bramę garażową oraz dach.

Antracyt doskonale zgrywa się kolorystycznie z surowością kamienia. Mimo że stanowi znaczną część frontu budynku, nie przytłacza i nie wysuwa się na pierwszy plan. Jest to również ciekawe połączenie natury (antracyt to kolor węgla) i nowoczesności (proste linie, minimalizm). Właśnie te ciemniejsze elementy stanowią granice między pierwszą a drugą warstwą. Kluczowa jest w tym przypadku stolarka: drzwi CREO i brama garażowa UniPro. Łączy je nie tylko kolor, ale również eleganckie przetłoczenia, które powtarzają proste linie wyznaczane przez kamienie elewacyjne.

Druga warstwa

Między domem a otoczeniem stoi posesja. Jej charakter po części powtarza motyw fasady (surowy, szary kamień) i z zachowaniem kolorystycznego balansu (równie surowe trawy i bruk) przechodzi do zieleni trawy. Ta z kolei przenosi nas już dalej – w stronę natury.

Trzecia warstwa

Ostatnią warstwą – równocześnie łączącą i oddzielającą posesję od otoczenia – jest ogrodzenie. W tym projekcie powtarza ono motyw użyty przy projektowaniu fasady. Surowy kamień oraz antracytowe elementy ogrodzenia zamykają harmonijną pozycję i stanowią łagodne, choć bardzo charakterystyczne połączenie tego, co wewnątrz od otuliny domu.

Wybrana do tego projektu brama wjazdowa i ogrodzenie MODERN wzór AW.10.110 ma w sobie odpowiednie wyróżniki, by stanowić element nowoczesnej posesji, która podkreśla swoje związki z naturą.

Dom to całość

Tak udane projekty można tworzyć jedynie przy dobrej perspektywie. Dom to nie tylko budynek czy tylko wnętrze. Dom to posesja, ogrodzenie, fasada oraz wszystkie relacje, które między nimi zachodzą. Ten sposób myślenia o budowaniu jest fundamentem systemu Home Inclusive od marki WIŚNIOWSKI. To idea, która pomaga popatrzeć na budynek jak na zbiór zależnych od siebie elementów. To również prosta droga do stworzenia doskonałego, harmonijnego projektu.

Home Inclusive łączy wzorniczo i kolorystycznie bramy, okna, drzwi i ogrodzenie. Umożliwia zakup wszystkich tych elementów u jednego producenta i podczas jednej wizyty w salonie. Dzięki systemowi Home Inclusive zyskuje się gwarancję tej samej wysokiej jakości, głębi koloru i jakości, a ponadto oszczędza czas i skraca ostatnie etapu budowy domu. Poczytaj więcej o systemie Home Inclusive.

Produkty użyte: Segmentowana brama garażowa UniPro, drzwi CREO, ogrodzenie MODERN AW.10.110

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.