7 pytań, które powinieneś zadać fachowcom przed montażem okien, drzwi i bram

7 pytań, które powinieneś zadać fachowcom przed montażem okien, drzwi i bram

Nawet najlepszej jakości okna, drzwi czy brama garażowa nie spełnią twoich oczekiwań, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Pamiętaj, że dobry montaż zależy od poziomu profesjonalizmu ekipy montującej. Podpowiadamy, jakie pytania zadać fachowcom, by sprawdzić ich kompetencje.

1. Czy otwory pod montaż okien, drzwi i bramy zostały odpowiednio przygotowane?

Aż 90% problemów z montażem okien, drzwi czy bram wynika z nieodpowiednio przygotowanego otworu. Jeśli otwory dla stolarki nie zostaną odpowiednio przygotowane, ekipa montażowa nie będzie w stanie dokonać nawet właściwego pomiaru dla wybranych przez ciebie produktów. Skrupulatnie wytynkowane, proste otwory to klucz do montażowego sukcesu. Właśnie dlatego już w pierwszym kontakcie z ekipą montażową warto dopytać o to, czy otwór został odpowiednio przygotowany i czy spełnia on wszystkie niezbędne kryteria dla montażu okien, drzwi czy bramy.

2. Czy pomiar przewiduje tzw. “luz montażowy”?

Sposób pomiaru będzie zależeć od tego czy budynek jest w stanie surowym (gdzie instalowane będą zupełnie nowe okna) czy też wymieniasz leciwą stolarkę na nowe produkty. Ekipa montażowa zapyta cię również o to, czy kierownik budowy wyznaczył już “poziom zero” gotowej podłogi w pomieszczeniach, w których montowana będzie stolarka. Podczas pomiaru padnie również pytanie o twoje preferencje względem położenia parapetów – ta wysokość musi spełniać wymogi norm. Jeśli monter nie zadaje pytań i nie oczekuje twojej obecności na tym etapie, powinna zaświecić ci się tak zwana “czerwona lampka”. Obserwuj również, czy fachowiec skrupulatnie zapisuje wyniki pomiaru. Zapytaj o to, czy w prowadzonych notatkach przewidziano tak zwany “luz montażowy”. Źle zwymiarowane otwory to niewłaściwy produkt, a w konsekwencji poważne problemy z montażem i wybrakowana realizacja.

3. Jakie materiały będą używane do ciepłego montażu?

Fachowcy nadal używają do montażu stolarki zwykłej pianki. Zwróć uwagę na materiały, które proponuje twoja ekipa. Dzisiaj wszystkie okna czy drzwi powinny być zamontowane w systemie ciepłego montażu czyli wyklejone taśmami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jak pokazują niezależne testy branżowe – w przypadku tak zwanego “montażu na piankę” przepływ powietrza przez połączenia okna z ościeżem jest znacznie wyższy. Średnia przepuszczalność powietrza w wyniku prawidłowego montażu wynosi maksymalnie 0,06 m3/hm, a w przypadku montażu na piankę to nawet 2,85 m3/hm. Biorąc pod uwagę te parametry, nie zapomnij upewnić się, czy twoja ekipa montażowa będzie używać do ciepłego montażu polecanych przez specjalistów taśm zamiast popularnej, ale nieefektywnej pianki. Od szczelności okien, drzwi czy bramy zależą przecież ich korzystne parametry termiczne, a więc niższe rachunki za prąd czy gaz.

4. Czy ściany moich pomieszczeń zostały odpowiednio przygotowane do montażu?

Ciepły montaż zależy również od odpowiednio przygotowanych w tym celu ścian – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych – ponieważ taśmy do montażu przykleja się z jednej i z drugiej strony. Tam, gdzie powierzchnia nie zostanie właściwie przygotowana, szczelny montaż jest zwyczajnie niemożliwy. Taśmy przyklejone do niewygładzonych ścian będą przepuszczać powietrze. Dobrego fachowca poznasz także po rzetelnych odpowiedziach na zadawane mu pytania. Jeśli wiesz, że twoje ściany wymagają poprawek, a monter upiera się co do wykonania montażu na niewygładzonych ścianach, to niezawodny znak, że potrzebujesz nawiązać współpracę z innym wykonawcą.

5. W jakiej odległości rozmieszczone zostaną kotwy?

Częstym błędem montażowym jest “oszczędzanie” na ilości kotew czy otworów montażowych lub niewłaściwe materiały stosowane do kotwienia okien, na przykład nieodpowiednie kołki dla danego muru lub celowe stosowanie ich tańszych odpowiedników. Kotwy powinny zostać rozmieszczane po obwodzie ościeżnicy w około 70 cm odległościach i z 15 cm odstępem od narożników. W oknie o wymiarach 1500 x 1500 mm potrzebnych więc będzie 12 kotew. Warto zanotować tę informację, by podczas montażu trzymać rękę na pulsie. Jeśli ekipa montażowa “oszczędza” na tak podstawowych zabiegach, nie ma możliwości, żeby ciepły montaż wykonano prawidłowo.

6. W jaki sposób odcięta zostanie strefa przemarzania?

Wiele ekip montażowych pozwala sobie na tak podstawowe niedociągnięcia jak brak poszerzeń pod oknami czy częściej – pod drzwiami. Nieodcięcie strefy przemarzania skutkuje obniżeniem parametrów termicznych najlepszego produktu. Innymi słowy – wątpliwi fachowcy – montują okna i drzwi bezpośrednio na cegłach czy pustakach. Dlatego tak ważne jest pytanie o ciepłe poszerzenie pod oknem lub drzwiami. Zapytaj, czy twój specjalista planuje profesjonalne odcięcie strefy przemarzania, na przykład za pomocą klinarytów (podobnych rozwiązań jest kilkadziesiąt), by upewnić się, że masz do czynienia z zawodowcem.

7. Czy moje nadproże jest odpowiednio przygotowane pod zamontowanie rolet?

Jeśli oprócz montażu okien myślisz również o roletach zewnętrznych, zorientuj się, czy twoje nadproże jest w tym celu odpowiednio przygotowane. Ponownie – kluczowym aspektem jest odcięcie strefy przemarzania na etapie montażu lub zadbanie o to, by nadproże zostało odpowiednio docieplone już podczas budowy. Odcięcie strefy przemarzania to nic innego jak odseparowanie zewnętrznej i wewnętrznej strony za pomocą dedykowanego materiału, na przykład alutermo lub styroduru, by mróz który wejdzie do rolety, nie przedostał się na ścianę, a ze ściany nie wszedł do domu.

Ciepłe systemy okienne

Po czym poznasz ekspertów od Dobrego Montażu? Po rzetelnej rekomendacji prestiżowego Związku Polskie Okna i Drzwi POiD, którego członkiem jest firma WIŚNIOWSKI. Związek już od kilku lat prowadzi kampanie edukacyjną pod nazwą Dobry Montaż, hasło tej edycji to: “Budujesz dla pokoleń”. Edukacyjna akcja największej organizacji skupiającej działających w Polsce producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej poleca wykonawców na najwyższym poziomie. Troska o Dobry Montaż to także troska o naszą planetę. Wybór energooszczędnych produktów i proekologiczny montaż mają wpływ na zużycie energii, a co za tym idzie na oszczędność najważniejszych surowców. Także dlatego warto posiłkować się wyszukiwarką rekomendowanych specjalistów POiD, gdzie wśród wyróżnionych, znajdziesz również ekspertów marki WIŚNIOWSKI. Sprawdź: https://dobrymontaz.com/

Autorzy:
Janusz Mucha, Stanisław Bałuszyński
Specjaliści ds. Szkoleń Produktowych marki WIŚNIOWSKI

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.