Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Regularne czyszczenie rolet to istotny element pielęgnacji zewnętrznego wyglądu budynku. Jeśli kupiłeś nowe rolety lub jesteś już wieloletnim ich użytkownikiem, pamiętaj o konsekwentnym czyszczeniu rolet. To właśnie odpowiednia konserwacja wydłuży ich żywotność i nada im świeżości.

Czyszczenie rolet - praktyczna konieczność

Rolety zewnętrzne są wyjątkowo praktyczne – przede wszystkim zwiększają funkcjonalność użytkową: chronią przed promieniami słonecznymi, zwiększają prywatność użytkowników oraz uspójniają wzornictwo budynku lub domu, ale też w pewnym stopniu zwiększają ich bezpieczeństwo. Wiele osób zapomina jednak o czyszczeniu rolet, co niestety wiąże się z późniejszymi uciążliwościami w eksploatacji. Zabrudzone rolety czy smugi na nich wpływają negatywnie na estetykę budynku, a większy brud może nawet wpłynąć na poprawność działania mechanizmu rolującego. Zachowanie czystości rolety jest więc koniecznością, którą trzeba wykonać przynajmniej kilka razy do roku (najlepiej w okresie wiosny, lata lub jesieni). To ważne, bowiem roleta – jak każde inne urządzenie elektryczne, wymaga regularnej konserwacji, by zniwelować ryzyko nieprawidłowości podczas działania. Ważna jest także estetyka rolety - mocno zabrudzona oprawa "postarza" optycznie okno i sam budynek.

Jak czyścić rolety? Ważne etapy

Pierwszym krokiem czyszczenia rolety jest rozwinięcie całego pancerza rolety. Zalecamy użycie rolki do czyszczenia ubrań, aby usunąć kurz i lekkie zabrudzenia z rolet przed przystąpieniem do dalszych etapów mycia. W modelach PROTECTA WIŚNIOWSKI powierzchnia rolety złożona jest z wytrzymałych profili aluminiowych pokrytych powłoką lakierniczą, odporną na ścieranie, zarysowanie i działanie czynników atmosferycznych. Należy pamiętać, by przed myciem powierzchni sprawdzić, czy na powłoce nie ma większych zabrudzeń oraz liści (mogłyby one uszkodzić powierzchnię rolety podczas przetarcia), dlatego jeśli są lub zablokowały się między lamelami - usuń je ręcznie. Następnie czas na mycie.

Co używać do mycia rolet zewnętrznych

Wiele osób zastanawia się, czym czyścić rolety - podpowiadamy: podobnie, jak do mycia okien, weź miękką ściereczkę lub czyść ich powierzchnię za pomocą gąbki (najlepiej z odrobiną delikatnego preparatu). Przecieraj pancerz – lamelę po lameli. Nie używaj środków czy mleczka z dodatkiem mikrokryształków. Mimo, że skutecznie usuwają zabrudzenia, mogą uszkodzić profile. Proponujemy raczej wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Najlepiej jednak skorzystać ze specjalistycznych środków z serii PROTECTION LINE WIŚNIOWSKI. Preparat MAGIC COAT zadba o powierzchnię rolety, skutecznie czyszcząc je i zabezpieczając (poprzez pozostawienie cienkiej, polimerowej warstwy, która ożywia zmatowiałe kolory i chroni przed wilgocią). Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre typy rolet, jak rolety dzień-noc, nie powinny być prać w pralce ani czyszczone chemicznie. Oprócz mycia lameli, zadbaj także o klapę górną, tzw. skrzynkę, która również narażona jest na zabrudzenia zewnętrzne. Jeśli Twój system rolety jest zabudowany, pomiń ten krok. Ostatnim etapem jest umycie przestrzeni prowadnic oraz listew dolnych. Dla rolet materiałowych kluczowe jest wybranie odpowiedniej metody czyszczenia, aby zachować strukturę i kolor materiału.

Co jeszcze można używać do czyszczenia rolet?

Wiele osób korzysta z myjki ciśnieniowej. Pamiętajmy, że zbyt bliskie skierowanie głowicy myjącej do pancerza rolety, może spowodować jej uszkodzenie. Dlatego, jeśli chcesz używać takiego urządzenia, zadbaj o to, by zmniejszyć ciśnienie wody. Następnie wytrzyj całość do sucha, np. ściereczką z mikrofibry lub pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Nie rekomendujemy czyszczenia rolet specjalną parownicą. Urządzenie parowe, mimo, że świetnie usunie wszelkie zabrudzenia, może zniszczyć powierzchnię lameli. Do mycia rolet WIŚNIOWSKI zalecamy mycie ręczne, które zadba o powłoki lakierowane produktów. Dodatkowo, rolety materiałowe, rolety plisowane oraz rolety rzymskie powinny być czyszczone delikatnymi metodami, aby uniknąć uszkodzeń i zachować ich estetyczny wygląd.

Czyszczenie i konserwacja uszczelek, mechanizmu i panelu sterowania

Aby zapewnić długotrwałą funkcjonalność i estetykę, kluczowe jest regularne czyszczenie rolet klasycznych. Nie zapomnij także o uszczelkach, które mogą z czasem twardnieć i parcieć, dlatego rekomendujemy umycie ich przynajmniej dwa razy do roku. Przed przystąpieniem do szczegółów dotyczących czyszczenia uszczelek i mechanizmów, ważne jest, aby skutecznie wyczyścić rolety, co jest podstawą utrzymania ich w dobrym stanie. Do tego równie praktycznie okazuje się ściereczka lub gąbka nasączona łagodnym środkiem myjącym. Tuż po tym rekomendujemy nasmarować ją odpowiednimi środkami konserwującymi. Idealnie zadziała preparat z serii PROTECTION LINE - GASKET PRO, który utrzyma naturalne właściwości uszczelek, przedłużając ich żywotność, chroniąc przed przymarzaniem, a także promieniowaniem UV. Kiedy już zadbasz o czystość powierzchni, ważne, by regularnie konserwować same mechanizmy systemu rolet. Wyczyść takie elementy jak linki i paski, jednak wnętrze mechanizmu zostaw specjalistom. Pamiętaj, że czynności, takie jak wszelkie naprawy podzespołów powinny być wykonane przez autoryzowany serwis. Na koniec zadbaj o systemy sterowania. Z racji tego, że używane są często, równie często się brudzą – głównie znajdują się na nich ślady użytkowania czy tłuste zabrudzenia. Aby pozbyć się ich, użyj miękkiej ściereczki i przetrzyj panel kilkukrotnie, by usunąć plamy z brudu. Kolejnym krokiem jest czyszczenie i konserwacja zewnętrznego mechanizmu rolety.  Pomimo różnych rodzajów rolet, konieczność regularnej konserwacji dotyczy wszystkich, dostępnych na rynku produktów - rolet aluminiowych, materiałowych czy wykonanych z tworzywa. Także rolety tekstylne wymagają systematycznej pielęgnacji - większość tkanin pozwala na mycie ich z użyciem wilgotnej ściereczki (nie zapomnij użyć delikatnego detergentu). Pamiętaj jedynie, że jeśli masz żaluzje drewniane - długotrwałe działanie wody może je zniszczyć.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.