Jak urządzić taras?

Jak urządzić taras?

Budując nasz wymarzony dom, jedną z wizji, jakie roztaczamy, są popołudnia i wieczory spędzane na tarasie. Żeby jednak spędzanie czasu na świeżym powietrzu było przyjemne, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Właściwie urządzony taras to nie tylko komfortowe miejsce wypoczynku, ale też doskonałe uzupełnienie charakteru całej posesji.

taras

Taras w zgodzie z naturą - praktyczne wskazówki

Trendy ostatnich lat wyraźnie wskazują na powrót do natury. Zarówno w przypadku samych ogrodów, jak i tarasów projektanci proponują odejście od regularnych linii trawników na rzecz bujnych, kwitnących rabat. Niezwykle popularne jest tworzenie tarasów w stylu nowoczesnym z wykorzystanie stylów boho, japandi czy śródziemnomorskiego, w których natura odgrywa kluczową rolę. Ma to odzwierciedlenie zarówno w samych materiałach, z jakich wykonane są poszczególne elementy tarasu, jak i jego kolorystyce.

Dobrym pomysłem jest usytuowanie tarasu od strony północnej lub wschodniej. Pozwoli to na cieszenie się porannymi promieniami słońca, a wieczorem zapewni przyjemny cień. Należy wziąć pod uwagę również położenie tarasu względem wnętrza domu. Dobrze, by taras stanowił przedłużenie salonu i znajdował się blisko kuchni. To praktyczne rozwiązanie doskonale sprawdzi się, kiedy zamierzamy na tarasie spożywać posiłki lub organizować spotkania ze znajomymi.

Należy pamiętać także, aby taras zewnętrzny był zlokalizowany z dala od intensywnych zapachów - kompostowników czy śmietników.

Decydująca kwestia- wielkość tarasu

Taras to miejsce dla całej rodziny. Planując aranżację tarasu należy zastanowić się, kto będzie na nim przebywał i co na taras będzie potrzebne. Jeżeli wśród domowników są małe dzieci, warto zastanowić się nad wyznaczeniem miejsca do zabawy. Równie ważny jest odpoczynek nieco starszych domowników - warto stworzyć na tarasie przestrzeń do relaksu. Bujany fotel czy huśtawka z pewnością przypadną do gustu wielbicielom książek. Jeżeli zamierzamy na tarasie spożywać posiłki lub wyprawiać ogrodowe przyjęcia - konieczne jest przygotowanie miejsca na stół i krzesła. Odrębną kwestią pozostaje wykonanie na tarasie grillowiska, które z pewnością będzie atrakcją towarzyskich spotkań.

Dostęp do naturalnego światła

Taras, jako łącznik pomiędzy domem a ogrodem, powinien gwarantować jak największy dostęp naturalnego światła do pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych.  Mają one bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają spójne połączenie budynku z otoczeniem. Taras staje się swoistym łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem, a właściwa kompozycja poszczególnych jego elementów zwiększy takie wrażenie.

Pomogą w tym wielkoformatowe okna, zwłaszcza podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe wyposażone w ciepły, niski próg. Ich ogromnym atutem jest to, że zapewniają niemal panoramiczny widok na okolicę, co jest ogromnym atutem, jeśli jest on wyjątkowo piękny. Zapewniają jednocześnie dopływ naturalnego światła do wewnątrz, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli chodzi o nasze samopoczucie i komfort na co dzień. Ma również wpływ na nasze rachunki – im więcej światła w pomieszczeniach, w tym mniejszym stopniu wykorzystujemy sztuczne oświetlenie, a tym samym – obniżamy rachunki za prąd.

Wybierając drzwi tarasowe do domu możemy zdecydować się na konstrukcję HST, czyli drzwi podnoszono-przesuwne oraz PSK, czyli uchylno-przesuwne. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będą drzwi HST, które zostały wyposażone w niski próg i zapewniają lekkie i łatwe otwieranie i zamykanie za pomocą systemu przesuwnego. Drzwi tarasowe PSK to natomiast połączenie tradycyjnych okien balkonowych z systemami przesuwnymi. System PSK pozwala na uchylanie drzwi tarasowych i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. Są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż drzwi HST.

Istotną kwestią jest także to, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi tarasowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wyroby z PVC, które łączy w sobie skuteczną izolację cieplną i akustyczną, dzięki czemu w domu jest przyjemnie ciepło oraz cicho. Przykładem takiego produktu są drzwi tarasowe PRIMO. Wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem, które można również spersonalizować w ramach bogatej oferty opcji i kolorów. Drzwi posiadają zaawansowane parametry w zakresie termoizolacyjności i bezpieczeństwa antywłamaniowego, co jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo domowników. Jeśli zależy nam, by drzwi był bardziej odporne i na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej wybrać drzwi tarasowe z aluminium, np. drzwi tarasowe FUTURO, które świetnie komponują się z nowoczesnymi budynkami.

taras drzwi PVC PRIMO

Jakie pokrycie tarasu?

Planując budowę tarasu kluczową kwestią jest to, jaką podłogę tarasu wybrać. Ważne, by jego powierzchnia była odporna zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie dobrze komponowała się z domem i ogrodem. Na rynku dostępne jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać na nawierzchnię tarasu. Wiele osób decyduje się na drewno, bo jest to materiał przyjemny w użytkowaniu. Drewniany taras nie nagrzewa się zbyt mocno, a odpowiednio zaimpregnowane i konserwowane deski będą służyć przez długie lata. Wiele osób decyduje się na płyty betonowe, kostkę kamienną, gres lub kamień. To praktyczny materiał, ogromną zaletą jest jego trwałość. Estetyczny wygląd zapewnią także płytki. Ich zaletą jest to, że konserwacja ogranicza się w zasadzie do utrzymania w czystości. Wybierając płytki na taras należy pamiętać, by były one przeznaczone do użytku zewnętrznego, w przeciwnym razie mogą popękać pod wpływem słońca lub mrozu.

Zadaszenie tarasu

Planując aranżację tarasu warto pamiętać o jego zadaszeniu. Pozwala to na przebywanie na nim zarówno w upalne dni, jak też w czasie deszczu. Jeżeli taras jest usytuowany od strony południowej, zadaszenie wydaje się być koniecznością. Ochroni nas przed pełnym słońcem i ograniczy szkodliwe promieniowanie uv. Do wyboru mamy wiele rodzajów materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą nam w pełni korzystać z jego funkcjonalności. Decydując się na zadaszenie zintegrowane z domem, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak ciepłe połączenie z konstrukcją domu, zapewnienie odpływu gromadzącej się wody i zaprojektowanie dachu tak, by w jak najmniejszym stopniu ograniczał dostęp naturalnego światła do pomieszczeń.

Istnieje również inne możliwości wykonania zadaszenia na tarasie, które nie ingerują w jego konstrukcję. Do wyboru mamy ruchome markizy, lekkie namioty czy parasole. Świetnie sprawdzi się też pergola, wokół której możemy posadzić pnącza i inne rośliny ogrodowe.

Oświetlenie tarasu

Przytulny taras to miejsce, w którym chcemy przebywać jak najwięcej. Warto zadbać o szczegóły, które sprawią, że będzie on klimatyczny. Jednym z takich elementów jest sztuczne oświetlenie, dzięki któremu będziemy mogli przebywać na tarasie również po zmroku. Mamy tutaj naprawdę dużo możliwości do wyboru: od lamp stojących lub leżących, poprzez montowana na ścianach czy dachach. Do stworzenia romantycznego klimatu świetnie nadaje się też wykorzystanie świeczek, girland lub lampionów. Należy pamiętać, aby używać produktów przeznaczonych do montażu na zewnątrz, nawet jeśli cały taras jest ukryty pod dachem.

Zieleń na tarasie

Wykończenie tarasu to także odpowiednio zaaranżowana zieleń. Jej wybór nie jest łatwy - inne rośliny sprawdzą się na słonecznym, a inne na zacienionym tarasie. Ważne, by były to gatunki nie wymagające zbyt wiele uwagi. Rozważyć tez należy, czy będą to kwiaty i krzewy jedno - czy wieloroczne oraz czy są mrozoodporne. Wiąże się to bowiem z ewentualną koniecznością przechowywania ich w pomieszczeniach w okresie zimowym.

Wygodny taras

Bez względu, jakiej wielkości jest nasz taras, warto poświęcić nieco czasu, by stał się miejscem, w którym czujemy się komfortowo. Odpowiednio dobrane elementy sprawią, że stanie się on funkcjonalną częścią domu dla całej rodziny.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.