Montaż drzwi zewnętrznych - poradnik

Montaż drzwi zewnętrznych - poradnik

Drzwi wejściowe są jednym z najważniejszych elementów domu. Służą one nie tylko do ozdoby, ale także do zagwarantowania bezpieczeństwa i prywatności. Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych może znacznie wpłynąć na wygląd i funkcjonalność domu czy mieszkania. Istnieje wiele różnych rodzajów drzwi wejściowych, które można dopasować do potrzeb i stylu wnętrza oraz rodzaju pomieszczenia. Powodzenie akcji zakupu lub wymiany drzwi w dużej mierze zależy jednak od prawidłowego montażu.

drzwi zewnętrzne DECO

Co powinieneś wiedzieć o montażu drzwi wejściowych?

Nawet najlepszy jakościowo produkt nie spełni deklarowanych przez producenta funkcji, jeśli zostanie źle zamontowany. Kolejnym krokiem, po wyborze wyrobów o wysokich parametrach i designie, jest więc poprawny montaż drzwi zewnętrznych. Opłaca się przejść przez ten proces z ekipą odpowiednich fachowców, która wykona montaż drzwi wejściowych zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych nie ma szans powodzenia, jeśli drzwi montuje nieprzeszkolona i niedoświadczona w tym obszarze osoba. Niezależnie od wyboru montera warto rozważyć montaż drzwi warstwowy z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (tzw. szczelny), który przyniesie szereg korzyści. W połączeniu z energooszczędną stolarką osiągnie się najważniejszy cel, jakim jest mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię, co jest jednoznaczne z obniżeniem kosztów jego eksploatacji oraz ograniczeniem zużycia z myślą o środowisku.

Montaż drzwi zewnętrznych w nowych i remontowanych budynkach – wskazówki:

 • W domach budowanych z ceramiki należy pamiętać o zasklepieniu otworów oraz wyrównaniu zamków w pustakach.
 • W przypadku silikatu warto pomyśleć o odpowiedniej impregnacji dedykowanymi środkami.
 • Drzwi muszą być montowane do równych powierzchni, a podczas obróbki ościeży nie można zapomnieć o murze zewnętrznym (jego ok. 15-centymetrowy odcinek należy odpowiednio wyrównać) w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak: lasery liniowe lub niwelatory laserowe. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) stosowany jest także skaning 3D.
 • W samej instalacji bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie stolarki w murze – powinno się to zrobić nie tylko po bokach i u góry, ale również na dole. Tylko taki sposób instalacji gwarantuje stabilne połączenie drzwi z murem.
 • W budynkach remontowanych, należy pamiętać o precyzyjnym demontażu starej stolarki, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego,
 • Fundamentem dobrego montażu jest profesjonalny pomiar. Firma dostarczająca drzwi powinna przeprowadzić pomiary już obrobionych otworów. Sam obmiar jest niezwykle istotną czynnością, bo pominięty lub źle przeprowadzony może źle wpłynąć na funkcjonalność drzwi, a nawet uniemożliwić prawidłowy montaż.
drzwi zewnętrzne NOVA

Montaż drzwi zewnętrznych – najczęściej popełniane błędy:

 • Niewłaściwe przygotowanie otworów do montażu drzwi zewnętrznych (pamiętajmy, że drzwi montuje się w specjalnie przygotowanym wcześniej otworze, a w celu zamówienia odpowiedniego produktu należy zmierzyć otwór drzwiowy, pomiar wykonany przez fachowców na pewno ułatwi cały proces).
 • Nieodpowiednie ustawienie produktu w otworze drzwiowym, co może powodować szczeliny między drzwiami a ościeżnicą, w konsekwencji mogą one przepuszczać ciepło lub wodę.
 • Niewłaściwy montaż progu. Warto zwrócić uwagę by zastosować odpowiednią podwalinę, tak aby próg mógł być zamontowany w sposób stabilny. To element drzwi zewnętrznych, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, więc ważne by miał odpowiednie zakotwienie. Zastosowanie odpowiedniej podwaliny to także właściwa hydroizolacja, należy o tym pamiętać w szczególności gdy drzwi zewnętrzne nie mają zadaszenia.
 • Niewłaściwie dobrane parametry drzwi. Wybierając drzwi powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne czy też komfort otwierania ale także na ich usytuowanie względem stron świata. Ma to wpływ na ich nagrzewanie, a także narażenie na opady (wybór odpowiedniej klasy wodoszczelności) co w konsekwencji skutkuje ich nieszczelnością. Informacje te powinny być wzięte pod uwagę już na etapie wyboru danego modelu, dzięki temu unikniemy wszelkich niedogodności związanych z ich użytkowaniem czy też koniecznością montażu zadaszenia nieprzewidzianego w naszych wydatkach.
 • Niewłaściwie zamontowane ruchome elementy będą szybciej się zużywać. Skrzydło drzwiowe może pracować nierówno lub głośno.
 • Montaż wykonany przez przeszkolonego pracownika jest najczęściej wymogiem dla gwarancji na dany produkt. Decyzja, by zaufać niesprawdzonemu lub nieprzeszkolonemu monterowi jest więc nie tylko potencjalnie niebezpieczna, ale może również sporo kosztować w przyszłości.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne - zobacz wideo

Montaż drzwi zewnętrznych ma istotny wpływ na energooszczędność całego budynku. Pamiętajmy, że łączna powierzchnia szczeliny dylatacyjnej całej stolarki zamontowanej w przeciętnej wielkości domu to około 2m², czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia standardowych drzwi wejściowych. Wystarczy sobie wyobrazić, że niepoprawna izolacja okna, drzwi czy bramy garażowej ze ścianą to straty ciepła jak przy stale otwartych na zewnątrz drzwiach. Zobaczcie wideo, w którym nasz Partner przeprowadził poprawny montaż drzwi zewnętrznych NOVA. Nasz Partner zadbał o to, by poprawnie zamontować drzwi, a na koniec zewnętrzna firma przeprowadziła test szczelności. Zobaczcie, jak to powinno wyglądać w praktyce:

Dlaczego warto zainwestować w ciepłe drzwi zewnętrzne

Koszty budowy i wykończenia domu wzrastają każdego roku i jest to proces powiązany ze zmianami ekonomicznymi lub prawnymi. Zakup stolarki o podwyższonych parametrach termicznych jest z pewnością większym wydatkiem, ale takim, który opłaca się w szerszej perspektywie. Kiedy różnice w wydatku potraktuje się jako inwestycję w mniejsze rachunki oraz wkład w zmniejszenie śladu węglowego, to z miejsca wygląda to zupełnie inaczej. Zakup staje się nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie uzasadniony.

Wytyczne dla nowo budowanych domów nie są wymierzone przeciwko konsumentom, mają na celu tworzenie maksymalnie energooszczędnych rozwiązań i ochronę jakości powietrza oraz zasobów naturalnych planety. Energooszczędne drzwi obniżają rachunki za ogrzewanie i gwarantują mniejsze zużycie opału (energii cieplnej), a w efekcie czystsze powietrze. Najważniejsze, by inwestować w certyfikowane produkty renomowanych producentów, które zapewnią utrzymanie parametrów latami. I przede wszystkim zainstalowane z zachowaniem zasad tzw. ciepłego montażu drzwi.

Drzwi zewnętrzne dla domów energooszczędnych czy drzwi wejściowe w najlepszym designie – na co postawisz, wybierając drzwi zewnętrzne dla Twojego domu?

Zalety odpowiednio szczelnej stolarki otworowej nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nie dostrzega się ich w codziennych obowiązkach i nie można ich tak łatwo uchwycić jak np. dobrego wzornictwa. Paradoksalnie jednak to właśnie termoizolacyjność w najbliższych dekadach będzie decydowała o komforcie życia. Projektowanie energooszczędnych budynków to trend, który wpisuje się w globalne działania na rzecz klimatu. Wymogi takie coraz częściej stawiają również prawa budowlane, wymagające od nowych inwestycji, spełnienia określonych norm termoizolacyjności. Ich zaostrzenie planowane jest również w Polsce. Czy w ofercie drzwiowej da się zagwarantować odpowiednią termoizolację, nie zapominając o dobrym design i bezpieczeństwie? Odpowiedzią na to pytanie są drzwi wejściowe z oferty marki WIŚNIOWSKI, takie jak CREO czy NOVA.

Finalny kształt inwestycji nie zależy wyłącznie od drzwi zewnętrznych

Gdy już zapada decyzja o zakupie drzwi, bramy garażowej i okien, to – bez względu na to czy mowa o nowym domu, czy o remontowanym – warto wziąć pod uwagę zakup kompletu stolarki u jednego producenta. To gwarancja doskonałego wyglądu budynku i najwyższego komfortu w codziennym życiu. Dlaczego to takie ważne? Kupując zestaw, ma się pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, są tak samo trwałe i piękne. Oszczędza się sporo czasu, zamawiając je w jednym miejscu u jednego dystrybutora i od jednego producenta. A w razie potrzeby jest ułatwiony kontakt z jedną osobą.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.