#2 Niezbędnik Inwestora: Montaż okien krok po kroku 

#2 Niezbędnik Inwestora: Montaż okien krok po kroku 

W pierwszej części „Niezbędnika Inwestora” pokazaliśmy, w jaki sposób przygotować otwory okienne do montażu okien. W tym materiale skupimy się już na samym procesie montażu. Instrukcja bazuje na naszych doświadczeniach, gdzie w 90% inwestorzy ze względu na koszty, decydują się na montaż w licu muru. 

Zdjęcia montażu okien PVC PRIMO 82 pochodzą z budowy, którą pokazaliśmy także podczas jednego z odcinków popularnej serii YouTube „Do Roboty”.  

W nowym budownictwie około 90% przypadków to montaż w licu muru. Wybierając to miejsce usytuowania okna, należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu systemów mocowań do materiału, w którym montujemy. Ireneusz Wierciak, Kierownik Grupy Produktowej Stolarka Stalowa i Aluminiowa  


Krok 1: Przygotowanie ram  

Proces montażu rozpoczynamy od przygotowania ram okiennych poprzez oklejenie ich taśmą paroszczelną i paroizolacyjną (można oczywiście zrobić to później, nasza rekomendacja wynika jednak z doświadczenia – porządek przede wszystkim!). Jako producent zadbaliśmy o odpowiednie otworowanie w ramie, dlatego pominiemy krok wiercenia otworów przez ramę okienną (nasi klienci mają opcję fabrycznego wyposażenia okien w tego rodzaju otwory).  

przygotowanie okien do montażu
taśmy paroszczelne
folie okienne
oklejenie okien taśmami paroszczelnymi
taśmy paroizolacyjne

Krok 2: Wypoziomowanie ramy w otworze okiennym 

a) OKNO

Krok drugi, czyli czas na wypoziomowanie, a więc ustawienie pion-poziom oraz odpowiednie zlicowanie ramy okiennej z krawędzią muru. W przypadku dużych gabarytów bardzo ważna jest także przekątna okna. Pierwszym sposobem na właściwe wypoziomowanie jest wykorzystanie odpowiednich klocków podporowych, które znajdą się pod dolnym elementem ramy okiennej. Porównaj z poniższym rysunkiem właściwe rozłożenie klocków podporowych.  

klocki dystansowe HST

N – klocki podporowe, D – podkładki dystansowe 


Należy zwrócić uwagę na to, by klocki w stabilny sposób podpierały całą konstrukcję.   

Drugim sposobem jest użycie tzw. ciepłych parapetów lub specjalnych podwalin. W tym celu ościeże zostają wcześniej wypoziomowane i odpowiednio wytynkowane (właściwe przygotowanie otworu). Dzięki temu uzyskuje się liniowość podparcia ościeżnicy. Parapet wkleja się przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych klejów (dwa kleje – jeden łączący parapet z oknem, drugi łączący parapet z ościeżem).   

kleje do montażu okien
klej do ciepłych parapetów
b) DRZWI TARASOWE

  W naszym przypadku montujemy drzwi tarasowe HST. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie usytuowanie progu względem poziomu podłogi, dlatego tak, jak wspominaliśmy tutaj, przed zamówieniem okien trzeba dokładnie ustalić tę wysokość. Ze względu na szerokość progu, podczas montażu prezentowanego na zdjęciach, wybraliśmy poszerzenia systemowe. Zamontowaliśmy je w dwóch rzędach. Całość konstrukcji wymaga dokładnego podparcia z zachowaniem odstępów nie większych, niż 300 [mm], a połączenie poszerzenia z podłogą należy dokładnie doszczelnić. My użyliśmy w tym celu specjalnego kleju, ale można też wykonać odpowiednią podlewkę betonową.       

montaż drzwi HST

Krok 3: Statyczny montaż okna 

Jeżeli ramę mamy odpowiednio wypoziomowaną oraz zamontowane zostały elementy podporowe i kliny dystansowe, należy statycznie zamontować okno, przy użyciu odpowiednio do tego przeznaczonych wkrętów ościeżnicowych. 

Często przy dużych konstrukcjach spotyka się tzw. montaż “hybrydowy”, czyli z użyciem śrub ościeżnicowych i kotew (dodatkowo), co wpływa na lepsze zamocowanie i odpowiednią statykę całej konstrukcji.  

wkręty ościeżnicowe

Krok 4: Założenie skrzydeł okiennych 

Przed zapianowaniem zakładamy skrzydła okienne. Dystans pomiędzy ramą a skrzydłem zostanie utrzymany poprzez zastosowanie specjalnych klocków wypierających (my dostarczamy je razem z oknami). Klocki te należy zdemontować po zakończonym montażu okien.

Krok 5: Uszczelnienie  

Po montażu statycznym przechodzimy do odpowiedniego uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a otworem okiennym, w tym celu możemy użyć różnych materiałów np. gąbki rozprężnej lub specjalnej piany. Zanim zaaplikujemy pianę, ważnym krokiem jest zroszenie szpalety wodą. Dzięki zastosowaniu wody dojdzie do prawidłowego rozprężenia piany okiennej. Piana stabilizuje się na zasadzie wchłonięcia wilgotności z powietrza.

etapy montażu okna

Podczas montażu prezentowanego na zdjęciach użyliśmy piany flexi, która zachowuje odpowiednią elastyczność podczas pracy okna w otworze i wygłusza połączenie, idąc w parze z wysokimi parametrami akustycznymi okien WIŚNIOWSKI. Po rozprężeniu pianą należy w odpowiedni sposób dociąć, używając do tego np. specjalnie przeznaczonego noża. Pozwoli to na równomierne przyklejenie taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, co w przyszłości uchroni nas przed problemami mogącymi pojawić się podczas wykonania tynków lub elewacji. Nieprawidłowe wykonanie tego połączenia utrudni pracę na etapie tynkowania.  

Krok 6: Usunięcie klinów tymczasowych  

Na tym etapie pozbywamy się klinów tymczasowych, a ubytki po nich należy dopianować.  

Krok 7: Przyklejenie taśm  

Przyklejamy taśmę paroszczelną i paroizolacyjną. Ogólna zasada przyklejania taśm brzmi: "szczelniej wewnątrz, niż na zewnątrz". Taśmę paroprzepuszczalną przyklejamy od strony zewnętrznej, a taśmę paroszczelną od strony wewnętrznej. Chodzi o to, by potencjalnie występująca para wodna mogła wydostać się na zewnątrz, nie degradując uszczelnienia.

Należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej szczelności naroży, przygotowując odpowiednie “ucho” (na etapie wyklejenia ramy) lub stosując wymaganą zakładkę. Bardzo ważny jest wybór odpowiednio elastycznej taśmy. Należy zwrócić uwagę na szczelność liniowości każdego z połączeń – jeśli skończy nam się taśma, powinniśmy zrobić tzw. bypass – nakleić jedną taśmę na drugą.   

taśmy paroszczelne
szczelny montaż okien
ciepły montaż okna
montaż okien WIŚNIOWSKI
folie paroizolacyjne
taśmy do montażu okien
jak przykleić taśmy montaż okien
folie paroprzepuszalne
montaż okienny

Krok 8: Odklejenie folii zabezpieczających stolarkę  

Po zakończeniu montażu należy zdjąć folie zabezpieczające stolarkę, by uniknąć problemów z jej usunięciem po czasie. Pomiędzy folią zabezpieczającą a oknem znajduje się klej, który trzyma folię i to on stanowi problem, gdy folia za długo pozostanie na ramie okiennej. Jeśli folia na stałe przywrze do ramy jednym ze sposobów na jej usunięcie jest wykorzystanie parownicy.   

Krok 9: Regulacja okien 

Jeżeli okna tego wymagają, krok 9. to najwłaściwszy czas na regulację. Regulacja okien pozwala na odpowiednie ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna lub poprawić wentylację domu, wpuszczając do niego więcej powietrza.   

Krok 10: Zabezpieczenie taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych

Odpowiednio zabezpieczamy wykorzystane taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne (informacje na ten temat znajdują się w karcie produktu – w przypadku montażu, który prezentujemy na zdjęciach, użyliśmy taśm o 12-miesięcznej ochronie przed czynnikami atmosferycznymi). Najczęściej taśmy chronią wyłącznie przed UV. Te, które chronią przed czynnikami atmosferycznymi, dbają zarówno o ochronę przed promieniowaniem UV, jak i przed inwazyjnym działaniem czynników atmosferycznych. Taśmy najlepiej zabezpieczyć klejem, który będzie przepuszczał powietrze.  

Łączna powierzchnia szczeliny dylatacyjnej całej stolarki zamontowanej w przeciętnej wielkości domu to około 2m², czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia standardowych drzwi wejściowych. Wystarczy sobie wyobrazić, że niepoprawna izolacja okna ze ścianą to takie straty ciepła, jak przy stale otwartych na zewnątrz drzwiach. Skutki niewłaściwego montażu mogą być opłakane, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia.  

zły montaż okien
niepoprawny montaż okien
skutki niewłaściwego montażu okna
zły montaż okna
nieszczelny montaż okna
fuszerka montażowa okna
fuszerki okna

Powyższe zdjęcia prezentują przykre skutki niewłaściwego montażu.

Najlepszy jakościowo produkt nie spełni deklarowanych przez producenta właściwości, jeśli zostanie źle zamontowany. Montaż okien powinno się zlecić profesjonalnej ekipie montażowej, która wykona usługę zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.   

Autor: Ireneusz Wierciak, Kierownik Grupy Produktowej Stolarka Stalowa i Aluminiowa 

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.