#1 Niezbędnik Inwestora: Jak przygotować otwory okienne do szczelnego montażu okien?

#1 Niezbędnik Inwestora: Jak przygotować otwory okienne do szczelnego montażu okien?

Właściwy montaż okien rozpoczyna się już na etapie odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Przygotowanie otworów to zadanie inwestora. Jeśli budujesz dom i zależy Ci na szczelnym montażu okien, ze szczególną starannością zadbaj o to, by otwory do montażu okien zostały prawidłowo przygotowane.

Prawidłowe otwory okienne

Montaż okien – zacznij od ustalenia poziomu “zero” 

Zanim ekipa monterska przystąpi do montażu okien, ustal poziom „zero” – to odpowiedzialność inwestora lub kierownika budowy. Poziom "zero" budynku jest docelowym poziomem posadzki właściwej. To bardzo ważne, by inwestor w porozumieniu z kierownikiem budowy wyznaczył wysokość docelowego wykończenia podłogi. Podczas pomiaru monter stolarki okiennej sprawdza wypoziomowanie otworów, potrzebuje w tym celu odpowiednio zaznaczonych punktów odniesienia (na przykład za pomocą tzw. reperów). 

Istnieje wiele sposobów na zaznaczenie punktów odniesienia.

Istnieje wiele sposobów na zaznaczenie punktów odniesienia.


Repery pozwalają ustalić, w którym miejscu zaczyna się okno i jaką wysokość podwaliny* zastosować w przypadku balkonów. Warto zwrócić szczególną uwagę na wysokości okien w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Często zdarza się, że wykonane otwory są za wysokie, co generuje problemy na etapie umeblowania czy doboru sprzętu o standardowej wysokości.  

Wyrównanie i otynkowanie wnęk okiennych 

Zanim monterzy przystąpią do pracy, wszystkie połączenia wokół wnęki okiennej powinny zostać idealnie wyrównane. Odpowiednio przygotowane otwory pod montaż okien w ościeżu to otwory otynkowane, które w kolejnym etapie zaleca się zagruntować. W zależności od rodzaju montażu, rekomendowane jest przygotowanie otworu po obwodzie ościeży od zewnętrznej strony muru – opaska minimum 10 cm.  

W przypadku montażu stolarki w warstwie ocieplenia przygotowanie otworów należy uzgodnić wcześniej z wykonawcą. Na rynku występuje wiele systemów, dla których wytyczne względem montażu różnią się.  

Dopytaj monterów, które kleje lub zaprawy będą odpowiednie do przygotowania otworu okiennego (jest to zależne od materiałów, które dana firma montująca wykorzystuje do szczelnego montażu).

Inwestor czy wykonawca – kto za to odpowiada?

To ważne, by jeszcze przed podpisaniem umowy ustalić, kto odpowiada za media na budowie. Jako inwestor musisz mieć świadomość, że podczas montażu stolarki używane są urządzenia elektryczne, które wymagają dostępu do źródła zasilania. Jeśli nie doprowadziłeś prądu do inwestycji, wykonawca będzie potrzebował wykorzystać agregat.  

Ekipa montująca będzie potrzebowała do pracy odpowiednich warunków. Uprzątnij teren budowy przed montażem okien. Zapobiegasz w ten sposób ewentualnym błędom i wypadkom, a odpowiedzialność za teren budowy spoczywa w większości przypadków właśnie na inwestorze. 

checklista dla inwestora przygotowanie otworów pod montaż okien

Montaż okien – jakie działania są po stronie firmy dostarczającej okna?   

Przygotowując we właściwy sposób otwory pod szczelny montaż okien, spełniłeś wymagania postawione przed inwestorem. Teraz wszystko w rękach wykonawcy. Sprawdź, za co odpowiada firma, u której zamówiłeś okna:

1. Obmiar z natury – przy użyciu urządzenia pozwalającego przenieść poziomy:  

  • ustalenie rodzaju oraz wysokości podwalin pod balkony, systemy HST itp. W przypadku ciepłych parapetów wykonywanych na miarę, należy ustalić ich szerokość. Jeśli w budynku znajdują się schody, kontrolnie sprawdzana jest wysokość od poziomu “zero”. 
  • ustalenie wysokości okien w celu zachowania jednej linii (względem górnej i dolnej krawędzi),  
  • ustalenie stron i kierunków otwierania, 
  • sprawdzenie koniecznego ocieplenia nadproża (w przypadku montażu rolet zewnętrznych),  
  • zebranie informacji o obiekcie budowlanym (materiał ścian, podjazd, teren wokół budowy, dostępność schodów w przypadku budynków kilkupiętrowych), 
  • określenie sposobu montażu**.

Dla bezpieczeństwa obu stron warto wykonać odpowiedni protokół pomiaru, który zostanie podpisany zarówno przez inwestora jak i wykonawcę. Świadczy on nie tylko o fachowości ekipy wykonawcy, ale także potwierdza Wasze wspólne ustalenia.  

W przypadku wymiany stolarki monterzy dokonują tzw. „odkrywki” w celu sprawdzenia sposobu montażu istniejącej stolarki oraz zbadania, w jaki sposób rama zostanie ukryta względem elewacji zewnętrznej. Ustalenia niestandardowe między wami zanotujcie na protokole oględzin. W tym przypadku ważne jest określenie, czy podczas przygotowania otworu będą wykonywane inne prace, np. obcięcie węgarków, dodatkowe docieplenie itp.  

2. Zamówienie stolarki – w oparciu o dokonany obmiar oraz potrzeby klienta; zamówienie elementów dodatkowych, takich jak: podwaliny, poszerzenia, konieczne konsole itp. 

3. Montaż stolarki statyczny oraz szczelny montaż według zaleceń producenta lub ITB, RAL itp. Przed montażem stolarki wykonawca powinien upewnić się, czy otwory zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami. 

Wspólnym celem inwestora, firmy dostarczającej stolarkę i producenta jest poprawny montaż okien, który zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest właściwe przygotowanie otworów okiennych. Pamiętaj, że jako inwestor odpowiadasz za ten etap budowy domu i od właściwych decyzji na tym szczeblu będzie zależał poprawny montaż stolarki okiennej w Twoim domu.  

*Podwalina to dodatkowy element pod drzwi balkonowe lub HST, dzięki niemu stolarka spoczywa na stabilnym i pewnym podparciu. Stosując podwalinę, masz pewność połączenia stolarki z elementem podłogi. Element gwarantuje poprawność funkcjonowania zamontowanej stolarki oraz ułatwia prace następujące po montażu okien, takie jak wylewka. Pamiętaj także, by stosując podwalinę, od zewnątrz zapewnić dodatkową warstwę hydroizolacji, wykorzystując np. EPDM.   

** Warto pamiętać, że według obowiązujących przepisów, jedyny właściwy montaż stosowany w Polsce to montaż trójwarstwowy z zastosowaniem odpowiedniej warstwy paroszczelnej oraz paroizolacyjnej. 

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.