Dlaczego szyby parują?

Dlaczego szyby parują?

Nadchodzi zima, poranki i wieczory stają się coraz chłodniejsze, a powietrze – wilgotniejsze. Często towarzyszy temu zjawisko, jakie możemy obserwować na szybach okiennych naszych domów – parowanie. Dowiedz się, dlaczego okna parują i czy jest to powód do niepokoju.

Parowanie szyb jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. To efekt dużej różnicy temperatur i wysokiej wilgotności powietrza, który często pojawia się jesienią i zimą. Temperatura na zewnątrz jest wtedy bardzo niska, a wewnątrz wysoka, co powoduje skraplanie wilgoci na szybie. Jeżeli okna w domu parują, należy zwrócić uwagę na to, w którym miejscu następuje skraplanie pary wodnej.

Parowanie szyb na zewnątrz

Jeżeli szyba paruje na zewnątrz, to nie ma powodu do zmartwień. Ma to miejsce w przypadku zastosowania „ciepłych" szyb i świadczy o ich dużej izolacyjności cieplnej. Wilgoć pojawia się na szybach, kiedy w nocy temperatura spadnie, a nad ranem zaczyna rosnąć. Wówczas możemy zaobserwować wilgoć nie tylko na oknach, ale też samochodach czy trawie.

Parowanie szyb - jak zapobiec?

Parowanie szyb wewnątrz

Różnica temperatur jest powodem pojawiania się wilgoci również w przypadku parowania szyb wewnątrz. Tym razem jest ono wynikiem niewystarczającej wentylacji. Warto się zastanowić czy dom nie jest przegrzewany lub zbyt rzadko wietrzony. Optymalna wilgotność wewnątrz pomieszczenia nie przekracza 50%. Jeśli ten poziom zostanie przekroczony, wilgoć w postaci kropelek wody wytrąca się w najchłodniejszych miejscach.

Para wodna na wewnętrznej stronie szyby może również świadczyć o ich niewłaściwym montażu lub nieszczelności. Brak prawidłowego, czyli szczelnego montażu, może doprowadzić do wytrącenia się wilgoci w warstwie uszczelniającej. Po kilku latach spowoduje to całkowitą degradację uszczelnienia.

Zanim jednak przystąpimy do radykalnych rozwiązań, warto wcześniej wykonać kilka prostych czynności. Jeśli okna są drewniane, należy je uszczelnić, a gdy są to okna PVC – konieczne jest sprawdzenie uszczelek, ich konserwacji oraz odpowiedniej regulacji docisku skrzydła.

Parowanie pomiędzy szybami okna

Parowanie pomiędzy szybami okna oznacza, że utraciło ono swoje właściwości izolacyjne, gdyż doszło do jego rozszczelnienia. Pomiędzy szybami umieszczany jest gaz szlachetny, wpływający na ich właściwości termoizolacyjne. Rozszczelnienie to znak, że pakiet szybowy należy wymienić.

Jeżeli okno posiada gwarancję, rozszczelnienie pakietu stanowi istotną wadę szyby. Powinna ona zostać wymieniona przez sprzedawcę. Natomiast stopniowy ubytek gazu z przestrzeni międzyszybowej i zastąpienie go przez powietrze naturalne jest zjawiskiem naturalnym. W tym przypadku konieczna będzie wymiana okien.

Kilka sposobów na parowanie szyb

Jeżeli parowanie szyb wewnątrz nie jest wynikiem nieszczelności lub niewłaściwego montażu, można spróbować kilku sposobów, by go uniknąć:

- nie należy przegrzewać pomieszczeń, utrzymując temperaturę pomiędzy 18 a 21 stopni Celsjusza;
- ograniczenie wilgotności poprzez częste wietrzenie pomieszczeń oraz zastosowanie pochłaniaczy wilgoci;
- unikanie suszenia prania w pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności jest zbyt wysoki;
- używanie okapu podczas gotowania;
- odsunięcie mebli od ściany w przypadku, gdy jest ona niedocieplona.

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.