Obecnie o coraz większej liczbie użytkowanych na co dzień przedmiotów można powiedzieć, że są „smart”. Oprócz smartfonów i smart telewizorów mamy do dyspozycji inteligentne odkurzacze, lodówki, oświetlenie domu i jego otoczenia oraz wiele innych rzeczy i urządzeń komunikujących się ze sobą i z nami, użytkownikami. Inteligentne stają się także wejścia do domów oraz na posesje, dlatego dla własnej wygody warto skusić się na takie rozwiązania.

Czym są rozwiązania składające się na inteligentny dom?

Jest to nadal pojęcie trudne do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ termin ten obejmuje zarówno proste, pojedyncze urządzenia lub zestawy urządzeń podłączonych do jednej, najczęściej bezprzewodowej sieci w domu, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie, jak i rozbudowane i kosztowne instalacje automatyki budynkowej. Mogą to być także połączone z czujnikami zmierzchowymi sterowniki rolet w oknach lub sterowniki ogrzewania. Zaliczają się tu również układy pozwalające na zdalne sterowanie zamkami w drzwiach czy furtkach, a ponadto napędami bram garażowych lub wjazdowych.

technologie inteligentne WISNIOWSKI

Wygoda posiadania „smart” wejść

Zalety użytkowania zdalnie sterowanych drzwi, bram czy furtek ujawniają się od razu wtedy, kiedy jeden z domowników, np. dziecko, zapomni kluczy wejściowych do domu lub mieszkania. Łatwo będzie wtedy otworzyć mu zdalnie drzwi do mieszkania lub furtkę na podwórko albo drzwi do domu. To jednak dopiero początek możliwości. Stosując np. rozwiązanie smartCONNECTED,  można zaprogramować bramy wjazdowe w taki sposób, by otwierały się one, kiedy tylko smartfon zasygnalizuje zbliżanie się jadących autem domowników do domu. Centrala Connexoon io, będąca sercem funkcji smartCONNECTED, po naszym wjeździe na podwórko włączy światła wokół domu i ułatwi dojście do drzwi, które samodzielnie odblokują zamek. A jeśli dodatkowo zainstalowany zostanie silnik otwierający te drzwi, wejście nie będzie wymagało nawet naciśnięcia na klamkę – co docenimy, niosąc nieporęczną paczkę czy duże torby z zakupami.

Mogąc zdalnie sterować furtkami lub drzwiami, łatwo można będzie wpuścić do domu gości, majstrów zatrudnionych do wykonania jakichś prac w domu czy jego otoczeniu, czy inkasentów mających odczytać licznik prądu albo wody.

Niewątpliwą zaletą smart rozwiązań jest ich wzajemne powiązanie oraz możliwość komunikacji z użytkownikami za pośrednictwem smartfona lub tableta. Za pomocą tych urządzeń można łatwo sprawdzić, czy wychodząc do pracy, nie zostawiliśmy otwartych drzwi wejściowych do domu lub bramy wjazdowej albo garażowej, a gdyby jednak były otworzone – zamknąć je. Jeśli więc interesują nas smart rozwiązania do domu, warto zacząć od inteligentnych drzwi, furtek i bram.

Może zainteresuję Cię również...