Brama garażowa - rolowana czy segmentowa?

Brama garażowa - rolowana czy segmentowa?

Garaż to nie tylko pomieszczenie, w którym przechowujemy samochód, ale także miejsce, gdzie majsterkujemy i trzymamy narzędzia ogrodnicze. Idealnie dobrana brama garażowa zapewnia nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także stanowi estetyczne uzupełnienie całej elewacji, a nawet potrafi stanowić gustowne i eleganckie wykończenie wnętrza garażu.

Jaką bramę garażową wybrać

Każdy inwestor zastanawia się, jaka brama garażowa będzie dla niego najodpowiedniejsza. Zanim omówimy poszczególne rodzaje bram, warto zastanowić się nad tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej.

Jeżeli jesteś na etapie projektowania, sprawdź czy wziąłeś pod uwagę wymagane parametry montażowe dla bramy, którą chcesz w nim zamontować. Zadbaj o odpowiednie wymiary przestrzeni bocznych oraz nadproża w Twoim garażu. Odpowiedz sobie na pytanie, ile samochodów będzie przetrzymywane w garażu, a, co za tym idzie, czy potrzebujesz garażu jedno - czy dwustanowiskowego. W drugim przypadku będziesz musiał zdecydować, czy potrzebujesz jednej dużej bramy czy też zdecydujesz się na dwie bramy pojedyncze.

Kolejna istotną kwestia jest to, czy garaż będzie wbudowany w bryłę budynku czy będzie to garaż wolnostojący. Od tego zależy to, czy konieczny będzie wybór bramy z ociepleniem czy bez. Istotną kwestią jest także to, czy przed wjazdem do garażu jest dużo przestrzeni. Powinieneś zdecydować też o dodatkowych opcjach, takich jak doświetlenie, napęd czy np. wejście dla zwierząt.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku mamy duży wybór bram garażowych. Jeżeli chodzi o sposób ich otwierania wyróżniamy bramy rolowane, bramy uchylne, bramy rozwierne oraz bramy segmentowe. Każda z bram może być otwierana ręcznie lub zostać wyposażona w napęd, za pomocą którego otworzymy ją bez wysiadania z auta. Bramy mogą posiadać warstwę izolacyjną bądź tez pozostać nieocieplone. Bramy mogą być wyprodukowane z różnych materiałów: stali ocynkowanej, drewna lub aluminium. O tym, jaka brama garażowa będzie najlepszym rozwiązaniem, decyduje wiele czynników.

Bramy garażowe WIŚNIOWSKI

Brama garażowa segmentowa - najpopularniejsze rozwiązanie

Od wielu lat bramy segmentowe należą do najpopularniejszych rodzajów bram garażowych. Posiadają wiele zalet, które powodują, że to właśnie one są wybierane przez inwestorów.

Konstrukcja bramy segmentowej to segmenty połączone zawiasami i zabezpieczone uszczelkami. Segmenty poruszają się na rolkach za pomocą prowadnic podsufitowych i ściennych. Konstrukcja bram segmentowych umożliwia swobodne otwieranie i zamykanie bramy, bez względu na to, czy na zewnątrz garażu znajdują się jakieś przeszkody, np. zalegający śnieg. To rozwiązanie sprawdzi się przy krótkich podjazdach, gdyż skrzydło bramy nie wysuwa się poza budynek. Jeśli brama została wyposażona w automatykę, dodatkowo oszczędzamy czas, bez konieczności każdorazowego wysiadania z samochodu, by ją otworzyć.

Bramy segmentowe WIŚNIOWSKI

Najistotniejszą kwestią przy wyborze bram garażowych jest izolacyjność termiczna i akustyczna. Dzięki tym parametrom można utrzymać odpowiednią temperaturę w garażu i ograniczyć przedostawanie się hałasu z zewnątrz. Bramy segmentowe są chętnie wybierane przez osoby budujące domy energooszczędne i pasywne. Dla przykładu - bramy segmentowe WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO wyróżnia je niski współczynnik ciepła - dla bram UniTherm i PRIME wynosi on 0,33 W/m2K, co pozwala na zaoszczędzenie na ogrzewaniu budynku. Bramy garażowe WIŚNIOWSKI spełniają wymagania programu Czyste Powietrze, dzięki czemu można uzyskać dofinansowanie na ich zakup.

Jeżeli chcesz, by garaż stanowił stylowy element całego budynku, zdecyduj się na bramę garażową PRIME Black Edition, która została pomalowana na czarno po wewnętrznej stronie. Również wszystkie jej detale: okucia osłony, szyny, prowadnice i ościeżnice są w tym kolorze, nadając bramie wyjątkowy charakter.

PRIME Black Edition - czarna brama garażowa

Brama rolowana

Brama garażowa rolowana, inaczej nazywana bramą roletową to bardziej ekonomiczny wybór, niż brama segmentowa. Bez problemu można ją dopasować do stylu elewacji bryły budynku i charakteru całej posesji. Niewątpliwym atutem bram roletowych jest oszczędność miejsca. Kurtyna rolowana jest na wał nawojowy umieszczony przy nadprożu wewnątrz pomieszczenia. To sprawia, że brama nie zajmuje wiele miejsca ani w garażu ani na wjeździe, a przestrzeń użytkowa może być wykorzystana w maksymalny sposób. Ze względu na swoją konstrukcję bramy rolowane nie są aż tak ciepłymi bramami, niemniej jednak warto, byś rozważył ich zakup, jeśli izolacja cieplna nie stanowi dla Ciebie priorytetu.

Bramy garażowe roletowe WIŚNIOWSKI zostały wykonane z odpornego na korozję aluminium. Są lekkie i idealnie sprawdzą się w miejscach narażonych na zmienne i trudne warunki atmosferyczne. 

Brama rolowana WIŚNIOWSKI

Przy wyborze bramy rolowanej zwróć uwagę na jej bezpieczeństwo. Bramy roletowe WIŚNIOWSKI zabezpieczają garaż dzięki solidnej blokadzie kurtyny. To rozwiązanie chroni przed otwarciem bramy przez osoby niepowołane. Krawędziowa listwa zapobiega przytrzaśnięciu, co minimalizuje ryzyko wypadków czy uszkodzeń przy otwieraniu i zamykaniu bramy.

Bramy roletowe i uchylne WIŚNIOWSKI

Bramy uchylne i rozwierne

Decydując się na bramę uchylną masz pewność jej łatwego montażu. Prostota konstrukcji sprawia, że jest to brama niezawodna i nie sprawiająca trudności w obsłudze. Dzięki temu od lat cieszy się niegasnącą popularnością. Producenci bram garażowych oferują je w wersji ocieplonej i nieocieplonej. Pamiętać należy, że decydując się na bramę uchylną, musimy zapewnić przestrzeń na jej otwieranie przed budynkiem, a także w samym garażu.

Bramy rozwierane, czyli skrzydłowe to podstawowy rodzaj bramy - drzwi składające się z jednego bądź dwóch skrzydeł. Wymagają dużej przestrzeni na zewnątrz, aby je otworzyć. Dodatkowo - podjazd powinien być płaski. Codzienne użytkowanie bramy wymaga usuwania z niego śniegu, liści czy innych przedmiotów. Nie są też bramami zbyt bezpiecznymi - dość łatwo się przez nie dostać do budynku.

Brama uchylna i drzwi do garażu

Zadbaj o szczegóły

Bez względu, jaki rodzaj bramy garażowej się zdecydujesz, istotne jest, aby prawidłowo zamontować bramę garażową. Zwróć uwagę na jakość produktów, z jakich wykonana jest sama brama, jak i materiał izolacyjny, a także na wzmocnienie i izolację ościeżnic. W przypadku, gdy garaż nie jest zlokalizowany w bryle budynku możesz zastanowić się nad bramą nieocieplaną.

Nowoczesna brama do garażu to także wiele udogodnień, takich jak automatyczny napęd, elementy antywłamaniowe, dodatkowe oświetlenie czy też specjalne wejście dla zwierząt. Nie bez znaczenia podczas wyboru bramy pozostaje jej estetyka - unikalny design oraz możliwość dopasowania w wielu kolorach czy okleinach.

Czerwona brama garażowa

Ile kosztuje brama garażowa

Najtańszym rozwiązaniem będzie wybór bramy rozwiernej bądź uchylnej. Są one najprostszym rozwiązaniem, jednak nie mają przydatnych na co dzień funkcji i nie oferują wystarczającej izolacji cieplnej i akustycznej, jeśli garaż jest połączony z domem.Bramy garażowe segmentowe to najbardziej zaawansowany rodzaj bram garażowych. Poza doskonałą izolacją termiczną i akustyczną gwarantują indywidualne dopasowanie do potrzeb inwestora poprzez możliwość wyboru wielu dodatkowych funkcji. Dlatego też będą najdroższe spośród wszystkich bram.

Koszt bramy garażowej to minimum 3000 zł. Jej maksymalna cena może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Brama garażowa w kolorach drewnopodobnych

Bramy garażowe WIŚNIOWSKI - innowacyjność i bezpieczeństwo

Bramy WIŚNIOWSKI to najwyższa półka w swojej branży – połączenie stylu, jakości i wygody. Zapewniają trwałość i solidność, gdyż ich proces produkcji jest niemal w 100% zautomatyzowany i powtarzalny. Są bezpieczne, co potwierdzają certyfikaty niezależnych jednostek badawczych i znak CE. Mają wyjątkowy design, który dopasujesz do stylu Twojego domu. Bramy garażowe doskonale współgrają z pozostałymi produktami marki WIŚNIOWSKI: drzwiami, oknami i ogrodzeniami, razem tworząc spójną koncepcję kolorów, struktur i wzorów.

Rozwiązania renowacyjne do garaży

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.